• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’DE 1. BİLİM-KÜLTÜR-SANAT GÜNLERİ DÜZENLENİYOR

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından “1. Bilim-Kültür-Sanat Günleri” düzenleniyor.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda, öğrencilere ve halka açık  olarak düzenlenecek etkinlikler 7-9 Aralık tarihlerinde yapılacak.

Fakülte Dekanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Üniversite Rektörlüğü’nün kamuya yönelik çeşitli bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikler planlayarak öğrencilere sunulması açısından destekleri kapsamında düzenlenecek programın geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

“1. Bilim-Kültür-Sanat Günleri” Program küratorü Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç,Fen-Edebiyat Fakültesi’nin Psikoloji ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin akademik kadrosu ve öğrencilerinin ortak katkılarıyla düzenlenecek programın 7 Aralık, saat 14.30’da gerçekleşeceğini söyledi. Aylanç, programın İstanbul MEF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zümra Atalay’ın Türkiye’de de öncü çalışmalarını yürüttüğü “Mindfulnes-Bilinçli Farkındalık” konulu sunumuyla başlayacağını dile getirdi. Program küratorü Yrd. Doç. Dr. Aylanç, programın 8 Aralık, saat 10.30’da Türkoloji alanının 2 önemli akademisyeni ile devam edeceğini ifade ederek, bu program çerçevesinde “Türk Şiirine Kültürel Yaklaşımlar” panelini sunacaklarını da sözlerine ekledi. Aylanç, panelde İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emel Kefeli’nin “Kültürel Kimlik ve Şiir”, İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömür Ceylan’ın “Klasik Kültürün Cümle Kapısı: Divanlar” konu başlıklı sunumlarıyla öğrencilerle buluşacağını söyledi.

Etkinliğin 9 Aralık, saat 14.30’da Haydar Ergülen’in söyleşisi ve sonrasında şairin kitaplarını imzalamasıyla sona ereceğini belirtenMihrican Aylanç, Haydar Ergülen’in aynı zamanda günümüz Türk şiirinin en güçlü temsilcilerinden biri olduğunu, güçlü şair kişiliğinin yanı sıra şiir poetikası, sanat kuram ve yöntemleri konularındaki araştırmacı kimliğiyle de tanındığını aktardı. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylanç, yapılacak etkinliğin ilgiyle karşılanacağına inandıklarını aktarırken, “Etkinliğimize adamızdaki tüm öğrencilerimizi ve sanatsever halkımızı davet etmekten mutluluk duyarız.” dedi.

Son güncelleme: 05-12-2016