• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan Akademik Personele Yönelik Mesleki Gelişim Semineri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından ilgi çekici ve öğrenci merkezli bir dersin etkili bir şekilde planlanması amacıyla akademik personele yönelik mesleki gelişim semineri gerçekleştirildi. 

Seminerde, “Etkili Bir Dersin Öğeleri: Plan Yapmanın Esasları” konulu konuşması ile Learning Advanced’ın kurucusu JT Rehill, öğrencilerle akademisyenlerin daha interaktif ve etkili bir öğrenme süreci gerçekleştirmelerine yönelik bilgi verdi. 

Teknolojik olarak gelişen ve hızla dönüşen bir çağda olduğumuzu hatırlatan Rehill, teknolojinin gelişmesiyle öğrenci profillerinin de değiştiğini belirtti. Sınıf uygulamaları ile öğrencilerin gelişimlerine yönelik öğrenme tarzlarını destekleyen öğretim yöntemleri hakkında konuşan Rehill, sınıf içi ortamlarda öğrencilerin bireysel gelişimi için uygulanabilecek önerilerde bulundu.  

Öğrenci profilleri ile farklılaşan sınıflar için gerekli öğretim stratejilerini aktaran JT Rehill, dil öğretiminde etkili ölçme ve değerlendirme konusu üzerinde durarak, bu bağlamda öğrenci özerkliğinin ve bağımsız öğrenme konularının önemini vurguladı. 

Ders planlaması yapılırken öğrenci profillerinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Rehill, bu öğrencilere yönelik motive edici etkili bir öğrenme ortamının hazırlanması gerektiğini açıkladı. JT Rehill, “Öğrencilerinizi tanıyın ve her biri ile bir bağlantı kurun. Onlar öğrenmek için vardırlar. Girişken ve motive edici olursanız, daha çok öğrenciye erişebilirsiniz” şeklinde konuştu.

UKÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Yavuz ise etkinlikte öğretim elemanlarının verimliliğinin arttırılmasının hedeflendiğini belirterek, öğrenci merkezli dersin etkili bir şekilde planlanmasının önemli olduğunu kaydetti. Yavuz, bu tür mesleki gelişim seminerlerinin devam edeceği bilgisini de paylaştı.

Son güncelleme: 09-01-2019