• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ ULUSLARARASI AKADEMİK DERGİSİ FOLKLOR/EDEBİYAT’IN 88. SAYISI YAYIMLANDI

UKÜ ULUSLARARASI AKADEMİK DERGİSİ FOLKLOR/EDEBİYAT’IN 88. SAYISI YAYIMLANDI

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nin halkbilim, antropoloji, sosyoloji, müzikoloji, tarih, eğitim, iletişim, dil ve edebiyat içerikli akademik dergisi “Folklor/Edebiyat”ın 22. Cilt, 88. sayısı yayımlandı.

İlk yayımladığı 2008’den bu yana UKÜ’nün akademik yayını olarak faaliyetini sürdüren Folklor/Edebiyat dergisinin 88. sayısında tarihten dile, sosyolojiden antropolojiye, iletişimden müzikolojiye, eğitimden edebiyata birçok alanda makaleler yayımlanmakta.Genel Yayın Yönetmenliği’ni ve Editörlüğünü UKÜ Fen–EdebiyatFakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ’ın yaptığı derginin son sayısında Yayın Kurulu ve bilimsel hakemlik denetiminden geçen 18 makale/araştırma ve kitap tanıtımları yer alıyor.

Folklor/Edebiyat Dergisi’nde yayımlanan 18 makale arasında UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gürkan Gümüşatam’ın “Kıbrıs Türk Söz Varlığının Belgelenmesinde Bener Hakkı Hakeri’nin Çalışmaları” ile Kadriye Türkan’ın “Kıbrıs Türk Masallarında Şamanistik Evren Tasavvuru” adlı çalışmalarının da bulunduğunu aktaranKaradağ, bu çalışmaların doğrudan Kıbrıs Türk kültürü ve edebiyatı ile ilgili çalışmalar olarak dikkat çektiğini belirtti.

Hedefimiz uluslararası bilimsel ve saygın indekslerce tanınmak”

Folklor/Edebiyat’ın 22 yıllık uzun yaşamında, 2016 yılının son sayısından sonra yeni yayın dönemine farklı bir işlev ve yapılanmayla gireceğini ifade eden Prof. Dr. Metin Karadağ, yeni yıldaki sayılardan itibaren evrensel akademik dergi kural ve işleyişlerinin dergi için temel ölçütler olacağının altını çizdi. Yayın kurulu, ön denetimler, hakemlik süreçleri ve yayın planlanması gibi konularda da yeni uygulamalara geçileceğini dile getiren UKÜ Fen–Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, “Hedefimiz uluslararası bilimsel ve saygın indekslerce tanınmak. Üniversite yönetiminin dergi çalışmalarına sağladığı destek ve teşvikler, yayın sürerliliği açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

Son güncelleme: 07-11-2016