• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ PDAREM Tarafından “Yeni İnsanlarla Tanışırken İyi Hissedebilmek” Konulu Atölye Çalışması Düzenlendi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM)  tarafından “Yeni İnsanlarla Tanışırken İyi Hissedebilmek” konulu bir atölye çalışması düzenlendi. 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşmacı olarak, Uzm. Psk. Huriye Koruşan ve Uzm. Psk. Çise Haşimoğulları yer aldı. Uzm. Psk. Huriye Koruşan, daha mutlu ve başarılı bir yaşam sürmenin anahtarlarından birinin sosyalleşmek olduğunu kaydederek, iletişim kurmanın önemini açıkladı. Sosyal hayata zaman ayırmanın, yeni insanlarla tanışmanın, bakış açılarımızı genişleteceğine değinen Huriye Koruşan, günlük yaşantımızda karşımıza çıkacak fırsatların da çoğalacağının altını çizdi.

Uzm. Psk. Huriye Koruşan, yeni insanlarla tanışmanın ve tanımadığımız kişilerle sohbet etmenin, sosyal becerileri geliştirmede ilk adım olduğunu ifade etti. Çoğu insannın yeni insanlarla iletişim kurarken çekingenlik gösterdiğini belirten Koruşan, bunların ön yargı, stres, yanlış anlaşılma kaygısı gibi etmenlerden kaynaklandığını kaydetti. Huriye Koruşan, bireylerin tanıdıkları ortamlarda daha rahat ettiğini ve daha aktif iletişim gerçekleştirdiğini ancak yabancı ortamlarda  ise  iletişim kurmakta güçlük çektiğini dile getirirken bunun çözümü için de bu ortamlarda kendimizi iyi hissedebilme yollarına değindi.

Etkili iletişim becerilerine dikkat çeken Koruşan, bu etmenlerin kendini tanımak, kendini açmak ve kendini doğru ifade etmek, karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek, empati kurabilmek, hoşgörülü ve önyargısız olmak, eleştirilere karşı açık olmak, beden dili, göz kontağı, hitap, ses düzeyini ayarlayabilmek gibi faktörlerin önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra konuşmacı olarak yer alan Uzm. Psk. Çise Haşimoğulları, yeni insanlarla tanışmanın yaşama yeni renkler kattığını ifade etti. Sosyalleşmenin önemine değinen Haşimoğulları, iletişimde ilk adımın atılmasından korkulmaması gerektiğini ve önyargılardan uzaklaşmanın ikili konuşmada daha sağlıklı bir yaklaşım olacağına işaret etti. Uzm. Psk. Çise Haşimoğulları, günümüz bireylerinin sosyalleşmesinin bir parçasının da teknoloji olduğunu belirtirken, iletişim kurmanın sadece teknoloji ve sanal yolla değil de karşılıklı konuşmanın daha etkili olacağını aktardı.

Çise Haşimoğulları, etkin bir iletişimden doğacak arkadaşlığın daha kuvvetli olabilmesi için “dinlemek” kavramının önemini vurgularken, yapılan konuşmanın desteklenmesi için  vücut diliyle de karşılık verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yeni insanlarla tanışabilmenin, iyi hissedileceğine ve bireyin sosyalleşeceğinin önemine dikkat çeken Uzm. Psk. Çise Haşimoğulları, karşıdaki bireye tanışma şansının verilmesi gerektiğini bildirdi. Haşimoğulları, bireyin iletişim konusunda eksik olduğu yanlarının geliştirilmesi için çaba göstermeleri gerektiğini de ifade etti. 

Son güncelleme: 26-10-2017