• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ PDAREM “HIV’de Güncel Durum ve Psikososyal Perspektif” Adlı Konferans Düzenledi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) PDAREM Uzman Psikologları Huriye Koruşan ve Çise Haşimoğullar tarafından “Dünya HIV Farkındalık” günü dolayısıyla konferans düzenlendi.

Etkinlikte konuşmacı olarak Dr. Nesil Bayraktar ve Envision Diversity Aktivistleri’nden Enver Ethemer yer aldı. “HIV’de Güncel Durum” konuşmasını gerçekleştiren Dr. Nesil Bayraktar, HIV virüsünün tarihçesi hakkında bilgi verdi. 1982 yılında Güney Kaliforniya’da eşcinsel bir grup erkek arasında tespit edildiği için “gay ilişkili bağışıklık yetmezliği” hastalığı olarak tanımlandığını aktaran Bayraktar, 1983 yılında kadın-erkek (heteroseksüel) ilişkilerdeki tespitinden dolayı isminin “insan bağışıklık yetmezliği” (HIV) olarak değiştirildiğini belirtti.

Dr. Bayraktar: “İstatistiki bilgilere göre HIV virüsünün azaldığı tespit edildi”

Dr. Bayraktar, 1982 ve 1995 yılları arasında HIV virüsünün çok ciddi bir sorun olduğunu aktarırken, anneden çocuğa bulaşabileceğine de dikkat çekti. Bu durumu önlemek amacıyla Amerika’da ilk Proteaz inhibitörü (virüsü destekleyen enzimin etkinliğini azaltan molekül) yayınlandıktan sonra virüsün bulaşıcılığının durdurulma noktasında olduğunu söyledi. Bayraktar, istatistiki bilgilere göre birçok hastalığın bulaşma hızının yükselirken, HIV virüsünün azaldığının tespit edildiğinin de belirtti.

Dr. Bayraktar doğru zamanda ilaç tedavisine başlayan ve bunu düzenli bir şekilde almayı sürdüren HIV + kişilerin AIDS evresine gelmeden sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

HIV ile ilgili toplumsal ön yargılardan dolayı bu etkinliklerin düzenlendiğine dikkat çeken Dr. Nesil Bayraktar, HIV+ kişilerin dışlanma, işini kaybetme ve aşağılanma ile karşı karşıya kaldıklarından ötürü saklanmak zorunda hissettiklerini de kaydetti.

Etkinlikte söz alan Envision Diversity aktivistlerinden Enver Ethemer, HIV  ile ilgili stigma, önyargı ve korkular üzerinden toplumsal ve psikolojik olarak HIV pozitif bireylerin yaşadıkları sorunlara değindi. Ethemer ayrıca KKTC’deki olası durumu, HIV pozitiflere bakış açısını ve bunun yanında HIV pozitif bireylerin yaşamış olduğu psikolojik ve sosyal adaptasyon problemlerine de dikkat çekti.

Son güncelleme: 18-12-2017