• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ: ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ EN ANLAMLI VE ÖLÜMSÜZ MESLEK

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Eriş, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

 

Öğretmenlik mesleğinin insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleği olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Hasan Eriş, öğretmenliğin, ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, insanları yüce amaçlarına ulaştıran bir vasıta olduğunu söyledi. Eriş, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirterek bu günde öğretmenlerin sevgiyle anıldığına dikkat çekti.

Öğretim Üyesi Eriş, öğretmenlerin bir toplumun sağlıklı düşünen bireylerini yetiştirme görevi üstlendiğinin altını çizerek, gelişmiş ülkeler ve toplumların ancak iyi eğitimden geçmiş bireylerin yetiştirilmesiyle sağlanabileceğini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Eriş, “Dünyada her çağda en doğru ve kazançlı yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsanlık sağlam temeller üzerine yetişirse canlı ve cansız içinde bulunduğumuz hayatın her varlığı huzur ve selamet bulur. Bunları da sağlayacak tarafsız, iyi niyetli, kültürlü, başarılı, çalışkan ve vizyon sahibi öğretmenlerimizdir.” dedi.

İnsan hayatında eğitimin davranışları doğru yönlendirmede ve diğer hemcinslerinin haklarına tecavüz etmesinin engellenmesinde birinci derecede etkili olduğunu söyleyen Eriş, öğretmenin işlevini yerine getirirken bu önceliği ihmal etmemesi gerektiğinin altını çizdi. Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözüyle öğreticiliğin ve bilginin ne kadar değerli olduğuna işaret ettiğini ifade eden Öğretim Üyesi Hasan Eriş,  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır” sözüyle öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal bir meslek olduğuna vurgu yaptığını söyledi.

 

“Öğretmenlerimiz kıymetlidir”

Öğretmenlerin bilgilerini, sevgilerini ve yüreklerini öğrencileriyle paylaştığını aktaran Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Eriş, “Öğrencilerinin başarısına en çok mutlu olan kişi öğretmendir. Öğretmenlerimiz kıymetlimizdir. Tüm koşullarda öğretmenlerimize sevgi ve saygımızı eksik etmemeliyiz. Gerek tüm yıl gerek öğretmenler gününde elimizden geldiğince onları hatırladığımızı hissettirelim.” dedi.

 

Son güncelleme: 25-11-2016