• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ Öğretim Üyesi “Dünya Kalite Günü” Dolayısıyla Açıklamalarda Bulundu

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Göktuğ Tenekeci, “Dünya Kalite Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Göktuğ Tenekeci, Kasım’ın 2. Perşembe’sinin her yıl dünya kalite günü olarak kutlandığını ve bu senenin Kasım ayının 9’una tekabül ettiğini ifade etti. Dünya Kalite Günü’nün bu yılki temasında liderliğin her yöne yayılması olduğunu belirten Tekneci, çalışanların her gün yaptıkları işe odaklanmaları gerektiğini, ‘Bugünkü işimde kaliteyi nasıl sağlayabilirim’ şeklinde kendilerine sormaları ve kendilerini motive edebilmenin çok önemli olduğunu söyledi. Dünyada farklı teşvik modellerinin olduğunu aktaran Dr. Tenekeci, şirketler ve organizasyon gruplarının farklı bir şekilde bugünü kutladığının da altını çizerek; kalite ve yetkinlik çerçevesi üzerine bir araştırmanın iyi bir başlangıç olacağını vurguladı. Çalışanların bunu alanlarına nasıl uygulayacaklarını öğrenmeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Göktuğ Tenekeci, yine buna bağlı olarak günde 15 dakikalarını ayırarak gün içerisinde yapacakları işten kalite çerçevesinin oluşturulabileceğini aktardı. Tenekeci, bunun bir ödev,  veri toplama, analiz etme veya sınav sistemiyle ilgili bir oluşum ve bir ders hazırlama olabileceğini söyledi. Dr. Tenekeci, burada oluşturulacak kalitenin ne olacağı ayırdığınız 15 dakika zaman ile incelenmesinin fayda sağlayacağını kaydetti. Bu konularla ilgili motivasyon verici ve teşvik edici oyunların bulunduğuna da dikkat çeken Dr. Göktuğ Tenekeci, oyunlara örnek olarak yılan ve merdiven oyununu belirtti. Kaliteyi nasıl başarırız diye oyunlarında belirleyeceklerini de sözlerine ekleyen Göktuğ Tenekeci, bunları genç bireyler, öğretmenleriyle, eğitmenleriyle beraber oturup çalışabileceği ve bu oyundan yararlanarak kaliteyi farklı bir açıdan daha zevkli bir şekilde nasıl öğrenebilirler diye düşünmeleri gerektiğini de dile getirdi. Dr. Tenekeci, “Bugün, ben ofisime gelmeden önce, bugün ben ne yapmalıyım diye bir düşündüm. Ben bunu da paylaşmak istiyorum. İngilterede çalıştığım projelerimizin bir tanesinde trafiğin çevresel etkileri üzerine kaliteli bir çalışma yapıp yapmadığımızı araştırmak istedim. Projeyi, ekibimle birlikte yeniden değerlendirdim” dedi. Tenekeci değerlendirmeleri hakkında açıklamalarda da bulunarak, International Standard Organization (İSO) 14001 çevre yönetimi sistemi olduğunu belirtti. Bununla ilgili saptanılan ilk konunun, çevreye olan zararın en aza indirilmesi için tasarımların çerçevesinde opsiyonların oluşturulduğunun altını çizdi. Bir çevresel eküt analizi çerçevesi oluşturularak ve tasarımların tek tek değerlendirilmesiyle bu çerçevede hangi tasarımların en faydalı olabileceği konusunda fikirler üretilip bir fikir birliğine varıldığını açıkladı. 

International Standard Organization’ın tarihi hakkında açıklamalarda bulunan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Göktuğ Tenekeci, İSO 9001’in toplam kalite denilen bir olay olduğunu vurguladı. Tenekeci, buna müteakip farklı kalite standartlarının da oluştuğunu kaydetti. Çeşitli kalite standart belirleyiciler olduğunu söyleyen Dr. Tenekeci,  İSO 14001’in ise çevre kalite sistemi olarak ele alındığını ve aslında bütün kalite sistemleri 2. Dünya Savaşı sonrasında bir standardizasyon gereksiniminden ortaya çıktıklarını kaydetti. Hızla küreselleşen dünyada şirketlerin, organizasyonların birbirleriyle iletişimlerini belli bir standarda sokmak için dünya kalite sistemlerinin oluşturulduğunu bildiren Tenekeci, bunun ilk örneklerinin de NATO olduğunu açıkladı. NATO'daki ülkelerin birbirleriyle iyi bir iletişim kurabilmeleri için NATO tarafından belirli standartlar geliştirildiğini söyleyen Öğretim Üyesi Dr. Göktuğ Tenekeci, daha sonra o standartlar gelişerek Dünya Standartlar Organizasyonu adı altında toplanıldığını belirtti.

Son güncelleme: 13-11-2017