• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ Öğretim Görevlisi’nden Anlamlı “Anneler Günü” Mesajı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Gülden Sarı Kanlıay, yaklaşan “Anneler Günü” sebebiyle açıklamalarda bulunurken, tüm annelerin de Anneler Günü’nü kutladı.

Dünyada ilk kez 1907 yılında kutlanmaya başlanan Anneler Günü’nün, Türkiye’de ise ilk kez 9 Mayıs 1955’te kutlandığını ifade eden Kanlıay, her yıl Mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olduğunubelirtti.

Öğretim GörevlisiDr. Gülden Sarı Kanlıay, “Varlığımızı borçlu olduğumuz, sevgi, hoşgörü, şefkat ve özveri kaynağımız kıymetli annelerimizin, bu anlamlı günlerini, sevgi ve saygı duygularıyla yoğunlaşarak kutlayacağız.” ifadelerini kullanırken, bu günün evrensel bir gün olduğunun da altını çizdi.

Bu önemli ve anlamlı günün, sorumluluğunu tabiatındaki sevgi, şefkat ve merhamet duyguları ile yerine getiren tüm annelere ait olduğunu ifade eden Kanlıay, annelerin aile ve toplum hayatının temel direği oluşturduğunun önemini vurguladı.

Toplumun sağlıklı bir bünyeye sahip olması için de faziletli annelerin yetişmesi gerektiğinin altını çizen Öğretim GörevlisiDr. Gülden Sarı Kanlıay, John Wesley’in sözlerine değinerek, “Annem, hayatımın yol gösterici ilkelerini aldığım kaynaktı.” diyerek bireyin yetişmesinde annelerin ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Bireylerin bir araya gelerek toplumu oluşturduğunu belirten Dr. Gülden Sarı Kanlıay,“Toplumda kadın kimliğiyle annenin yüceltildiğini görüyoruz.” dedi. Annelerin inanç ve kültürün önemli bir değeri olduğunu vurgulayan Kanlıay,“Anneler,toplum ve ailenin yapısındaki temel direktir. Anneliğin ayrıştırıcı, ötekileştirici değil, toplumu yakınlaştıran, birleştiren, bütünleştiren bir rolü vardır.” ifadelerini kullandı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim GörevlisiDr. Gülden Sarı Kanlıay tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlarken,“Çalışkan, geleceğe umutla bakan, şefkat ve merhamet eksenli bir neslin yetişmesinde en büyük katkıyı sunan annelerin ve kalbi annelik hisleriyle dolu olan tüm kadınların Anneler Günü’nü bu vesile ile kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Son güncelleme: 15-05-2017