• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü’nden Anlamlı Destek

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi bünyesinde bulunan Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü’ne bağlı Kızılay Öğrenci Kulübü ile Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği tarafından ortak etkinlik düzenlendi. 


UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü Başkanı Melis Tek, KKTC’de  güvenli ve düzenli kan bağışçısı kazanım programı çerçevesinde bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, etkinlikte 79 ünite kan toplandığını kaydetti. 

Başkan Melis Tek erkeklerin 3,  kadınların ise 4 ay da bir kan bağışında bulunmalarının önemine değinerek, “Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile beraber yaptığımız ortak çalışma sonucunda üniversitelerde kan bağışı farkındalığını ve sürekliliğini yaymayı hedefliyoruz’’ dedi. Düzenli bir şekilde kan bağışı yapılmasının insan vücuduna faydalı olduğunu aktaran Tek, verilen bir ünite kan ile iki kişinin hayatının kurtulacağına da dikkat çekti.  

Kan Bağışçısı Kazanım Sorumlusu Şerife Tutku ise Kıbrıs’ın talesemi ve onkoloji hastaları başta olmak üzere ülkedeki kan ihtiyacının giderilmesine yönelik üniversitelilerle ortak proje organize ettiklerini açıkladı. 

Projeyi Kuzey Kıbrıs’ta bulunan her üniversitede yılda 4 kez uygulamayı hedeflediklerini belirten Tutku,  “Amacımız üniversitedeki genç nüfusu bilgilendirerek, farkındalık yaratmak ve özendirmektir.” dedi. Şerife Tutku, kan bağışı yapacak öğrenciye veya bireye duyarlılık kazandırıldıktan sonra kan bağışının bir alışkanlık haline gelmesiyle devamlılığın sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti.


Şerife Tutku, 18-65 yaş aralığında, 50 kilo üstü her sağlıklı bireyin bağış yapmadan en az üç saat önce tam bir öğün yiyerek kan bağışında bulunabileceğini belirtti. 

Son güncelleme: 30-10-2018