• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANI, “AFET EĞİTİMİ”Nİ ANLATTI

UKÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANI, “AFET EĞİTİMİ”Nİ ANLATTI

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, Afet Eğitimi Hazırlık Günü hakkında bilgi verdi.

Tuş,“Afet Eğitimi Hazırlık Günü” etkinliklerinin her yıl 12 Kasım’da gerçekleştiğini belirtti. Afetin tanımını “beklenmedik, istenmeyen doğal felaketler” olarak ifade eden Prof. Dr. Muhittin Tuş Türk halkının da yabancısı olmadığı deprem, yangın, sel, çığ gibi afetlerin bunların arasında en çok bilinenleri olduğunu ve bunların sonucunda birçok can ve mal kaybının yaşandığını söyledi.

“Eğitim, uygarlık için büyük ihtiyaçtır”

Eğitimin bir ülkenin uygarlık yolunda ilerlemesini sağlayan en önemli ihtiyaçlardan biri olduğunun altını çizen Dekan Tuş, bunun sebebini eğitimin insan ve toplum yaşamını kolaylaştırması, iyileştirmesi, zenginleştirmesi, kişileri ve toplumu mutlu kılması olarak açıkladı. Toplumu dünyada gelişen olaylar hakkında bilinçlendirmek, yaratıcılık ve akılcı düşünme becerileri geliştirmek açısından eğitimin önemli olduğunu aktaran Tuş, “Doğal afetlerden en az hasarla kurtulmak için halkı bilinçlendirmek lazım. Bunun için de yapılması gerekenleri topluma aktarmanın en etkili yolu olan, doğal afetlerin maddi ve manevi kayıplarını en aza indirmesi bakımından eğitime gerekli önemi vermekte gecikmemeliyiz.” dedi.

“Asıl gayemiz, maddi manevi kayıpları en aza indirmek”

Afet Eğitimi Hazırlık Günü’nün amacının toplumu ve öğrencileri doğal afetlerden ve doğal olmayan afetlerden doğabilecek tehlikelere ve risklere karşı uyarmak olduğunu ifade eden Dekan Muhittin Tuş, “Bu güne verdiğimiz önemdeki asıl gayemiz, olası tehlike ve risklerin olumsuz etkilerinin önlenmesine, olanak varsa nasıl önleneceğini öğretmek, olanak yoksa maddi manevi kayıpların nasıl en aza indirilebileceğini göstermektir.” ifadelerine yer verdi.

“Afetlere hazırlık hayat kurtarır”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, birçok afet türünün olduğunu ve her türlü afetin kendi şartlarına göre tedbirleri, korunma yolları ve eğitimlerinin bulunduğunu belirtti. Tuş, güne özel okullarda bilgilendirme amaçlı konuşmaların yapıldığını, şiirler okunduğunu, görsel bilgilerin aktarıldığını söyleyerek, çok geç olmadan afetlere karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ve afetlere hazırlığın hayat kurtardığını anlattı.

Son güncelleme: 14-11-2016