• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek, İş Sağlığı ve İş Güvenliği’nin Önemine Dikkat Çekti

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ( UKÜ), Endüstri Mühendisliği Program Koordinatörü ve aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tansu Tunçbilek, iş kazaları sonucunda ortaya çıkan sıkıntıların yanı sıra ekonomik bir sorun da teşkil ettiğini belirterek, ülkemizdeki iş kazalarının önemli bir sorun olduğunu kaydetti. Tunçbilek, Kuzey Kıbrıs’ta iş kazalarının gittikçe artış gösterdiğine dikkat çekerek, bu kazaları önlemenin ödemekten ucuz ve insancıl olduğunu açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek,  İş Sağlığı ve Güvenliği’nin çalışanlarla beraber işverenler arasında da duyarlılığın ve bilincin oluşturulması gerektiğine değindi. Yaşanan kazalar sonucunda birçok ölüm ve yaralanmayla büyük maddi kayıpların da oluştuğunu kaydeden Tunçbilek, bu nedenle insanların iş sağlığı ve güvenliği üzerinde önemle durmalarının esas sebebinin iş kazanlarının yarattığı üzüntü, maddi zarar ve milli servet kayıpları olduğunu aktardı. Tunçbilek, günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin kullanılmasıyla işyerlerindeki tehlike ve risklerin giderilerek, güvenli işyerlerinin oluşturulabileceğini açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek, tüm dünyada olduğu gibi toplumumuzda da çalışma şartlarının bireylerin bedensel ve ruhsal sağlığını etkilediğini, bu nedenle güvenlik kültürünün oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, bu kültürün zorunluluk ve yasaklarla değil örnek davranışlar ve eğitimle oluşturulabileceğini belirtti.

İş sağlığı ve güvenliği yönetiminin sürekli yenilenmesi ve kontrol edilmesi gereken bir sistem olduğunun altını çizen Tunçbilek, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’nin amacının mesleki risklerin önlenmesi, çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması, işyeri ve çalışma ortamındaki tehlikeli faktörlerin ortadan kaldırılması olduğunu açıkladı.

Son güncelleme: 14-05-2019