• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

Folklor/Edebiyat Dergisi’nin 94. Sayısı Yayımlandı

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve folklor/edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.Metin Karadağ, 24 yıldan beri aralıksız yayımlanmakta olan folklor/edebiyat Dergisi’nin 94. Mayıs sayısının yayımlandığını kaydetti.

Dergide halkbilimi, antropoloji, edebiyat, dil ve dilbilim alanlarındaki özgün makalelerin bulunduğuna dikkat çeken Karadağ, “İç denetim mekanizmaları ve çift hakemli süreçten sonra yayımlanan dergi, başta ULAKBİM, TR-Dizin olmak üzere yerli ve yabancı 22 bilimsel dizin ve veri tabanı tarafından taranıyor” dedi. Folklor/edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Metin Karadağ, EBSCO’nun ve güz yarıyılında saygın dergileri kapsayan yeni bir indeksine girmek için firmanın kendilerine sundukları daveti kabul ettiklerini belirterek, gerekli anlaşmaların imzalandığını bildirdi. Etkin bir dizin olan Scopus tarafından yapılan çağrıyla ilgili işlemlerin de tamamlandığını belirten Prof. Dr. Karadağ, hedeflerinin daha üst düzeylerdeki dizinlerde yer almak olduğunu vurguladı.

Karadağ, 94. sayıda gerekli denetim işlemlerinden olumlu rapor almış 14 makalenin yer aldığını aktararak, bu sayıyla birlikte tüm makalelerde standart APA 6 yazım kurallarının bütüncül bir biçimde ilk kez uygulandığını açıkladı. Yurt dışı merkezli yazar ve hakem kaynaklarında artış sağlamaya çalıştıklarının altını çizen Karadağ, “İnternet sitemizdeki Makale Takip Sistemi’nin devreye girmesiyle de daha çağdaş, daha verimli bir iletişim ve üretim aşamasına geçtik” ifadesini kullandı. Makale kontenjanlarının 2018 yılı için dolduğunu aktaran Karadağ, 2019 yılı için ise makale gönderimlerinin devam ettiğini belirtti. Üç ayda bir çıkan folklor/edebiyat Dergisi’nin 95. sayısı Ağustos ayında yayınlanacak.

Son güncelleme: 23-05-2018