• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

Dünya Felsefe Günü Üzerine UKÜ Öğretim Üyesi Açıklamalarda Bulundu

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, “Dünya Felsefe Günü” hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, gitgide felsefeden uzaklaşan dünya değerler sisteminde felsefeye de bir gün ayrılmış olmasının mutluluk verici olduğunu ifade etti. Felsefe isminin hatırlanması kadar amacı ve anlamının da benimsenmesi gereken bir uğraş olduğunu dile getiren Sinan Evcan, “Biz felsefeciler, felsefe nedir ve ne için yapılır şeklinde sorduğumuzda, her geçen gün daha fazla insan bize boş ve anlamsız bir ifadeyle bakıyor. Aslında felsefenin amacını anlamak çok da büyük bir zorluk içermiyor. Felsefenin kısaca amacı dünyadaki ve evrendeki hakikatleri ortaya çıkarmaktır” dedi. Yrd. Doç. Dr. Evcan, bunu yaparken felsefenin düşünceye başvurduğunu ve düşünceyi sistemli bir şekilde kavramsallaştırdığını belirtti.

Birçok insan için felsefeyi anlamak, felsefenin amacını anlamaktan daha zor geldiğini dile getiren Evcan, bunun sebebinin insanlar ile hakikatler arasındaki kopukluğun derinleşmesinden kaynaklandığını vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, gitgide düşünceden kopan ve içgüdüsel hazların ve iktidar çekişmelerinin, doyumsuz bir tüketme isteğinin ağına düşen insanları gözlemlediklerini kaydetti.

Evcan, çağdaş Fransız filozofu Alain Badiou’nun felsefesinde dört hakikat prosedürü olarak adlandırdığı sanat, bilim, siyaset ve sevgiden uzaklaşan, Platon’un mağarasında hakikatleri unutup onların gölgelerine sarılarak mutluluk arayan insanlar silsilesi ile karşı karşıya kalındığını da aktardı.

Bu gidişatın dünya genelinde savaşları, yalanı, içeriksiz ve kandırmaya yönelik siyasetleri hızla yaygınlaştırdığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Evcan, en çok ihtiyacın olunduğu dönemlerde felsefeden uzaklaşıldığını ve bu noktada Dünya Felsefe Günü’nün anlamının daha da arttığını sözlerine ekledi.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, son olarak “Bu gün vesilesiyle bir gün olsun hakikatleri hatırlayabilir ve felsefeyle el sıkışabilirsek ne mutlu bizlere” dedi.

Son güncelleme: 23-11-2017