• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

Dr. Özalp, Engelli Bireylerin Toplumun Diğer Kesimleriyle Eşit Koşulara Sahip Olmalarının Önemini Vurguladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Özge Özalp,  engelli bireyler için toplumda farkındalık yaratmak ve toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası’nın kutlandığını belirtti. 

Engelli bireylerin sosyal ve siyasi katılımda olduğu kadar ulaşım, istihdam, eğitim ve sağlık alanlarında da toplumun diğer kesimleriyle eşit koşullara sahip olmalarının önemine değinen Öğretim Görevlisi Dr. Özalp, “Bağımsız bireyler olarak topluma kazandırılmaları gerekmektedir” ifadesini kulandı. 

Engelli bireylerin yaşam kalitesini ve toplumsal katılımını arttırmak ve fırsat eşitliğinisağlamak adına çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Özalp, bu bireylerin toplumda zaten var olan yerlerini duyurarak herkes için erişilebilir, kapsayıcı ve engelliliğe ilişkin bir bilincin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Özge Özalp, “Fizyoterapistler olarak en temel hedefimiz,engelli bireyleri toplum içinde ele alıp onların rehabilitasyonu, sosyal uyumunu, bağımsızlığını ve fırsat eşitliğini en üst düzeyde tutmaktır”dedi.
Engelliler için engelsiz, temel insan haklarına dayalı ve bütünleştirici bir toplum yaratmak için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirten Dr. Özge Özalp, her konuda toplumsal desteğe önem veren, geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirilmesi gerektiğini de belirtti. 

Son güncelleme: 15-05-2018