• UKÜ Online
Duyurular

You are here

Duyurular

UKÜ İLE ABD’NİN ROBERT MORRIS ÜNİVERSİTESİ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Robert Morris Üniversitesi (RMU) arasında akademik işbirliği antlaşması imzalandı.

Söz konusu protokol ile UKÜ ve RMU arasında araştırma, eğitim, akademisyen ve öğrenci değişimi konularını kapsayacak şekilde işbirlikleri yapılmasına karar verildi. Antlaşmaya UKÜ adına Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri ve RMU adına da üniversite rektörü Prof. Dr. Christopher B. Howard imza koydu.

UKÜ ile RMU Arasında Çift Diploma İmkanı Sunuluyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile Robert Morris Üniversitesi arasında çeşitli alanlarda akademik işbirliğini geliştirmeyi öngören antlaşma, eğitim amacıyla eğitmen ve araştırmacıların değişimi, ders ve araştırma yöntemlerinde ortak çalışma yapılması, öğrenci değişimi, ortak araştırma projelerinin yürütülmesi, ortak sempozyum, seminer ve konferansların düzenlenmesi,  ayrıca akademik bilgi ve materyallerin paylaşımı gibi işbirliklerini başlatmayı hedeflemekte.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden yapılan açıklamada antlaşma ile kurumların yapacağı çalışmalar doğrultusunda lisans programlarında 3+1 veya 2+2 yöntemi ile çift diploma programları hayata geçirilecek. Buna göre öğrenciler eğitimlerinin ilk 3 yılını UKÜ’de tamamladıktan sonra 1 yılını RMU’da, veya yine aynı şekilde 2 yılını UKÜ 2 yılını da RMU’da okuyabilecek.

Nadiri: Bu anlaşma yüksek öğrenimi teşvik eden önemli bir adımdır

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, imzalanan antlaşma ile UKÜ’nün “uluslararasılaşma” vizyonu doğrultusunda yeni ve önemli bir adımın atıldığını belirtti. Rektör Nadiri butür akademik işbirliklerinin kurumların gelişmesine ve kaynakların etkin kullanımına katkı sağladığını vurguladı. Prof. Dr. Halil Nadir UKÜ olarak dünyanın saygın eğitim kurumları ile var olan işbirliği anlaşmalarının daha da geliştirilmesi ve yeni kurumlarla işbirlikteliklerine gidilerek kürsel dünya yapısı içerisinde bilimsel ve akademik alanlarda paylaşımlar yapılmasının vizyonlarının önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Robert Morris Üniversitesi (RMU)

Robert Morris Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin köklū bir ūniversitesidir.  Moon Township, Pennsylvania’da 1921 de kurulan üniversite, sahip olduğu modern altyapısı ile dikkat çekmektedir.  RMU'nun sahip olduğu uluslararası akreditasyonları sayesinde mezunları iş dünyası tarafından yoğun talep görmektedir.

 

Son güncelleme: 05-08-2016