• UKÜ Online

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri okumak istiyorum çünkü…

Son yıllarda bilişim teknolojileriyle birlikte hızla değişen iş ortamlarına uyum sağlayabilecek altyapıya sahip olup iş bulma olanaklarımı artırmak ve sürekli yenilenen bilişim teknolojilerine hakim olup kendimi sürekli olarak geliştirebileceğim bir işe sahip olmak istiyorum. Bununla birlikte, iş yönetimi ve bilişim teknolojilerinin çeşitli iş alanlarında etkin kullanımı konusunda kendimi geliştirip iyi maaşlı bir işte çalışmak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

Bu programın içeriği, öğrencileri küresel rekabet ortamında yönetim sistemleri, işletme ve bilişim teknolojileri alanlarında bilimsel altyapıya sahip iletişim becerileri güçlü uzmanlar olarak yetiştirecek ve araştırma çalışmalarına katkıda bulucacak şekilde hazırlanmıştır. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları hem insanlarla teknoloji arasında iyi bir bağ hem de her seviyeden çalışan ve yöneticilerle iyi ilişkiler kurabilecek becerilere sahip olacaklardır. Yönetim Bilişim Sistemleri programı öğrencilere gerekli becerilerin kazandırılmasını sağlamak için Yönetim ve Organizasyon, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Sistem Analizi ve Tasarımı, Veritabanı Sistemleri Yönetimi ve İş Zekası gibi dersleri içermektedir. Derslere ek olarak, uygulamalı projeler, konferanslar ve seminerler de öğrencilerin eğitimine fayda sağlamaktadır.

Kariyer olanakları nelerdir?

Bu bölümden mezun öğrenciler özel sektorün ve resmi kuruluşların çeşitli bölümlerinde kendilerine iş olanağı bulacaklardır. Herhangi bir kuruluşta sistem geliştirme, bilgi işlem merkezi, proje geliştirme, yazılım ve programlama ve danışmanlık birimleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda çalışma olanağına sahip olacaklardır. Bunların yanında, mezunlar yönetim bilişim sistemleri konusunda kendi işletmelerini de kurup çalıştırmayı da tercih edebilirler. Örnek iş posizyonları arasında; yönetim bilişim sistemleri uzmanı veya danışmanı, proje yöneticisi, program geliştirici, web gelistiricisi, websitesi yöneticisi, sistem analisti, veritabanı yöneticisi ve bilişim teknolojileri danışmanı yer almaktadır. 

Kısaca Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Bu program, bilişim teknolojileri ile birlikte hızla değişmekte olan dünyamızda, işletmelerin bu degişime ayak uydurmasını sağlayacak nitelikli uzman bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Yönetim ve bilişim sistemlerinin kurulması, geliştirilmesi ve kullanılması konularını kapsayan bu program ve araştırma çalışmaları öğrencilere gerekli altyapıyı sağlamaktadır. Bunun yanında, hızla gelişen bilişim teknolojilerine uyum sağlayabilmek ve çözüm üretebilmek için öğrencilere seçmeli dersler ve seminerlere katılma şansı da sunulmaktadır.

Araştırma ve Uygulamalar

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencileri, kazandıkları teorik bilgileri, üniversitemizdeki son teknolojilerle donatılmış bilgisayar laboratuvarlarında ve çeşitli online uygulamaları kullanarak uygulamaktadırlar. Konularında uzman öğretim elemanları ile birlikte çeşitli alanlarda yaptıkları projeler ve yaz döneminde sektördeki şirketlerde yaptıkları staj çalışmaları öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine önemli katıda bulunmaktadır. Ana araştırma alanları arasında e-ticaret, e-öğrenme, e-işletme, iş zekasi, bilgi yönetimi ve karar destek sistemleri yer almaktadır.

Kısa Sözler..

Yrd. Doç. Dr. Müesser NAT, YBS Bölüm Başkanı

Eğer Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okursanız; günümüz işletmelerinin ihtiyacı olan önemli iş becerilerini kazanacaksınız. Mezun olduktan sonra çeşitli iş olanaklarına sahip olacaksınız, kolayca iş bulacaksınız, iş ortamında insanlarla ve bilgisayarla etkin çalışmayı öğreneceksiniz ve en önemlisi de okurken eğleneceksiniz.

Halil İbrahim CULFA, YBS Öğrencisi

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü benim tabirim ile üçü bir arada bir bölümdür. ” İşletirken bilişimle yönetmek diyerek özetliyorum ben. Bu bölüm, bilgi kirliliğinin sürekli arttığı bu çağda doğru ve işlenmiş bilgiye ve bu bilginin nasıl kullanılacağı sorularına cevap verme yetisini kazandırıyor. YBS bölümünü teknolojiyi yakından takip etmek isteyen ve aynı zamanda işletmeye ilgi duyan tüm arkadaşlarıma öneririm.

 

 

Akademik Program