• UKÜ Online
Akademik

You are here

Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı

Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Teknikerliği Okumak istiyorum çünkü…

Hergün hızla gelişen bilgisayar teknolojileri alanında günümüz çağdaş endüstri alanlarında bilgisayar teknolojilerini profosyonelce kullanabilen elemanlara ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Hemen her alanda bilgisayar programlarının ve programcılığının çağımızın olmazsa olmazlarından olduğuna inanmaktayım. Uygulamanın ön planda olduğu Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Teknikerliği Bölümü'nün bu alanda bizleri en iyi şekilde bilişim endüstrisine gerek programcılık gerekse teknikerlik olarak hazırlayacağını düşünüyorum.

Eğitimin İçeriği

Program kapsamında, ağırlıklı bilgisayar bilimleri derslerinin yanında temel matematik ve ingilizce dersleri de verilmektedir. Teknik olarak temel bilgisayar bilimleri dersleri, işletim sistemleri, veri tabanı oluşturma ve yönetme, bilgisayar programlama dersleri, yazılım tasarımı, Internet programlama, mantıksal tasarımi görsel programlama, bilgisayar iletişimi ve bilgisayar ağları oluşturma ve yönetme alanlarında dersler verilmektedir. Öğrenciler seçmeli ders olarak ilgi duydukları alanda daha ileri dersleri alma olanaklarına da sahiptir. Bunların yanında öğrenciler proje danışmanı yönetiminde bir mezuniyet projesi ve 30 iş günü içeren staj yapmaktadırlar. Toplam eğitim süresi staj dönemini de içermek kaydıyla altı yarıyıl veya üç yıldan oluşmaktadır.

 

Kariyer olanakları nelerdir?

Programdan mezun olanlar, kamu veya özel kuruluşlara ait bilgi işlem merkezlerinde, bilişim teknolojilerine ait, başta yazılım geliştirme birimi olmak üzere, teknik servis bölümlerinde, arge merkezlerinde, KKTC, Türkiye, Avrupa ve gelişmekte olan diğer ülkelerde geniş iş imkanına sahiptirler. Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Teknikerlik Programından mezun olanlar “Bilgisayar Teknolojisi ve Programcılığı Teknikeri” ünvanını alacaktır. Mezunların sadece bilişim teknolojileri ile ilgili sektörlerde değil, hemen hemen her sektörde kariyer olanakları bulunmaktadır. Her sektördeki işletmeler; veri tabanlarını ve yazılımlarını güncellemek ve yeni projeler geliştirmek için donanımlı mezunlara ihtiyaç duymaktadırlar. Program geliştiricisi, veritabanı yöneticisi, sistem sorumlusu gibi başlıca alanlarda mezunlar kariyer olanaklarına sahip olacaklardır.

Kısa Sözler…

Yrd.Doç.Dr. Kamil Yurtkan, Bölüm Öğretim Üyesi

“Bilgisayar teknolojilerinin günümüzde hemen her alanda ihtiyaç duyulduğu bir çağda, donanımlı bilgisayar programcıları üretim ve yönetim sektörlerinde kilit roller üstlenmektedirler. Sayısal bilginin her geçen gün arttığı bir ortamda bilgisayar programcıları ve tekikerleri gerek ülke, gerekse işletmelerin gelişimi için olmazsa olmazlar arasındadırlar.”

 

Fırat Karakoyun, Bölüm Öğrencisi

“Her alanda kullanılan, hayatımızda önemli bir yeri olan bilgisayar ve bilişim teknolojileri her geçen gün yenilenmekte olup hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Bu kapsamda aldığım ileri düzeydeki eğitimimle çalışacağım sektörlerde katma değer ve farklılık yaratacağımı düşünüyorum.”