• UKÜ Online

Bilgisayar Destekli Muhasebe

Program Hakkında

Bilgisayar Destekli Muhasebe Bölümü, öğrencilere muhasebe alanında çalışmak üzere eğitim vermeye odaklanırken, günümüzde bu hızlı değişimler, katılımcıların bilgisayar destekli muhasebe uygulamalarında tam donanımlı olmasını gerekli kılar. Her güz dönemi ve bahar dönemi dersleri, öğrencilerin önce bilgisayar programlarını kullanarak güçlendirdikleri muhasebe temellerini öğrenecekleri sistematik muhasebe bilgisi sunmaya odaklanır. Ayrıca finansal tabloları analiz etmeyi de öğrenirler. Bu programdan mezun olan öğrenciler, bağımsız denetim sektöründe, ticari kuruluşların muhasebe bölümlerinde, kamu muhasebesinde veya sertifikalı muhasebecilerde çalışabilirler.

 

Eğitim Olanakları

Öğrenciler, üniversitenin kütüphanesi ve çevrim içi kurs yönetim sisteminden gerekli ders materyallerine erişebilirler. Ayrıca, öğrenciler teorik bilgilerini uygulamak için laboratuvarları veya saha gezilerini (geçerli dersler için) kullanmaktadırlar. Laboratuvar çalışmalarının yanı sıra, gerçek hayattan vaka incelemeleri, ders stajı ve kurslarda sunulan bağımsız çalışmalarla birlikte pratik egzersizler öğrencilerin bilgilerini uygulamalarına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, sektör uzmanları ile görüşmeler ve tartışmalar içeren seminerler, öğrencilerin bir şirkette 30 gün boyunca çalıştıkları yaz eğitimi ve organizasyonlar ile yapılan anlaşmalar ve öğrencilerin yazışmaları için öğrencilere çeşitli öğrenim imkânı sağlamaktadır.

 

Kariyer Alanları

Programdan mezun olan öğrenciler kamu veya özel kuruluşlara ait bilgi işlem merkezlerinde, bilişim teknolojilerine ait, başta yazılım geliştirme birimi olmak üzere, teknik servis bölümlerinde, arge merkezlerinde, KKTC, Türkiye, Avrupa ve gelişmekte olan diğer ülkelerde geniş iş olanağına sahiptirler. Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Teknikerlik Programından mezun olanlar “Bilgisayar Teknolojisi ve Programcılığı Teknikeri” unvanını alacaktır. Mezunların sadece bilişim teknolojileri ile ilgili sektörlerde değil, hemen hemen her sektörde kariyer olanakları bulunma şansı olacaktır. Her sektördeki işletmeler; veri tabanlarını ve yazılımlarını güncellemek ve yeni projeler geliştirmek için donanımlı mezunlara ihtiyaç duymaktadırlar. Program geliştiricisi, veri tabanı yöneticisi, sistem sorumlusu gibi başlıca alanlarda mezunlar kariyer olanaklarına sahip olacaklardır.

 

İletişim

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Bilim ve Teknoloji Merkezi

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Türkiye

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2401)

Faks: +90 392 671 1142

Yüksekokul E-posta: sercretary-sas@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta: mnat@ciu.edu.tr

Son güncelleme: 21-01-2018