• UKÜ Online

Turizm ve Otel İşletmeciliği

Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak istiyorum çünkü…

Turizm ve ağırlama endüstrisine ilgi duyuyorum. Bu alanda becerilerimi geliştirerek, sektörde kaliteyi yükseltmek ve farklılaşmak istiyorum. Turizm ve otelcilik eğitimimi, Akdeniz’in en gözde yerlerinden biri olan Kuzey Kıbrıs’ta, çağdaş eğitim anlayışını benimsemiş Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi çatısı altında çok değerli tecrübeler edinerek alacağıma inanıyorum. Alanında uzman ve tecrübeli öğretim elemanları sayesinde turizm ve otelcilikte başarılı olmayı hedefliyorum.

Eğitimin İçeriği

Program; öğrencilerin değişen ekonomik koşullara, teknolojik gelişmelere, turizm sektöründeki uluslararası ve yerel eğilimlere duyarlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak üzere hazırlanmıştır. Genel işletmecilik formasyonu kazandırmaya yönelik derslerin yanı sıra, turizm ve ağırlama endüstrisinin genel çalışma felsefesini içeren ve uzmanlık gerektiren bilgilerin verildiği dersler de programda yer almaktadır. Temelde; sorun çözme becerisi, etkili iletişim kurma sanatı ve müşteri odaklı olma anlayışı bulunmaktadır. Turizm ve ağırlama endüstrisinde başarının temel anahtarlarından biri olan yabancı dil seçenekleri arasında Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Çince de öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri için programlarında seçmeli olarak yer almaktadır. Yaz stajları ise teorik eğitim ile kazanılan bilgi ve becerilerin, deneyim ile birleştirilerek en iyi şekilde özümsenmesini sağlamaktadır.

Kariyer olanakları nelerdir?

Turizm ve ağırlama endüstrisi, dünya ekonomisi içinde hızlı yükselişiyle birlikte birçok fırsatı da beraberinde getirmekte; konaklama, seyahat, rekreasyon, yiyecek ve içecek alt alanlarından oluşmaktadır. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), dünya turizm hareketlerinin 2010 yılı itibariyle 8 trilyon doları aşacağını ve 328 milyon iş olanağı yaratacağını tahmin etmektedir. Bu öngörü ile bölüm mezunları; aranan, tercih edilen isim olan profosyoneller olacaktır.

Kısaca Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü

Üniversitemiz Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’nun misyonu; kaliteli bir eğitim sunarak öğrencilerini sektörün önde gelen çalışanları haline getirmektir. Bunu başarabilmek için öğrencilerin beceri ve yeteneklerini artıracak bilgi donanımına sahip olmaları ve sektörde her zaman aranan kişiler haline gelmeleri hedeflenmektedir. Bu doğrultuda; bölüm öğrencileri ile bireysel olarak ilgilenilmekte ve kariyer planlarını doğru yapmaları konusunda onlara yol gösterilmektedir. Derslerdeki öğrenci sayısı, belirlenmiş standartlar dahilinde tutularak, her bir öğrencinin eğitsel gelişimi yakından takip edilmekte ve bireysel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Araştırma ve Uygulamalar

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu; teorik ve pratik bilginin bütünleştirildiği ve bu sektörün geliştirilmesine yönelik araştırmalarla hem akademik çevrelere hem de işletmelere katkı sağlayan bir program takip etmektedir. İlgili dallarda düzenlenen konferans ve seminerler yanında, öğrenciler yaz aylarında staj yapmakta ve aktif araştırma ve uygulama şansına sahip olmaktadırlar.

Kısa Sözler…

Doç. Dr. Orhan ULUDAĞ, Öğretim Üyesi

Turizm ve otel işletmeciliği alanı, sizi dinamik, nitelikli ve verimli kılacak fırsatlarla doludur. Sizleri, bugünün ve geleceğin en hızlı gelişen endüstrisi olan turizm alanında eğitim almaya bekliyoruz.

Ayşenur BOSTANCI, Bölüm Öğrencisi

Günümüzde, Dünyanın en önde gelen endüstrisi “Turizm ve Ağırlama Endüstrisi”, UKÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulunda, öğrencilere saygılı, yardımsever ve anlayışlı öğretim elemanlarıyla birlikte deneyimlenebilir. Müthiş bir iletişim ve problem çözme becerilerine sahip Yüksekokulumuz üst düzey eğitim beklentilerinizi başarıyla karşılayacaktır. Gelin UKÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Ailesinin bir parçası olun; bu olağanüstü endüstrinin en gözde uzmanı haline gelin.