• UKÜ Online
Akademik

You are here

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi bölümünde okumak istiyorum çünkü...

Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanına büyük ilgi duyuyorum. Sektöre dair gerekli teorik ve pratik bilgi ve becerilerin yanısıra, ulusal ve uluslararası platformda rekabet edebilecek nitelikte yerel ve dünya mutfaklarını tanıyan ve hazırlayabilen, yiyecek içecek sektöründe üst düzey yöneticilik yapabilen, yemek pişirebilmenin yanında mutfağın diğer disiplinlerle olan ilişkisini de analiz edebilen şef adayı olmak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı tecrübeli ve bilgili Gastronomi Uzmanları yetiştirmeyi hedeflerken, öğrencilerin dünyadaki değişimleri yakından takip edebilecekleri ortamlar yaratarak sektörle birebir ilişki kurmalarını ve pratik becerilerini artırmalarına olanak sağlamaktır. Program ayrıca öğrencilerin farklı kültürler ve mutfaklara ilişkin bilgi birikimlerini artırabilmek adına seminer ve workshoplar düzenlemek ve sektörün önde gelen şef ve gurmeleri ile öğrencileri sürekli biraraya getirmektedir. Ek olarak, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı dünyanın önde gelen seçkin kuruluşlarında çalışacabilecek nitelikteki mezunları ile Avrupa’da Gastronomi eğitimi veren lider okullar arasında ilk 25 bölüm içinde yer almayı hedeflemektedir.

Kariyer olanakları nelerdir?

Gastronomi uzmanları; turizm, seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yoğun olarak müşterilerin yararlandığı yeme, içme, eğlenme ve konaklamanın da birlikte yapılabildiği uygun mekânları bulunan yerlerde çalışırlar. Genellikle özel müşteri portföyüne sahip toplantı ve yemeklerin verilebildiği büyük lokanta ve restoranlarda çalışma imkânları mevcuttur. Gastronomi uzmanları ayrıca gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde görev yaparlar. İlave olarak yemek veren endüstriyel usullerle üretim yapan yemek fabrikalarında da görev yaparlar. Aynı şekilde hizmetler sektörü alanında da gelişerek değişen restoran ve fast food işletmeleri de istihdam alanları olacaktır.

Kısaca Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı yiyecek içecek endüstrisi, restoran sektörü, turizm, seyahat ve otelcilik sektörlerinin ihtiyacını karşılamaya yönelik gerekli teorik ve pratik bilgi ve becerilerle donatılmış mezunlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nın misyonu çok kültürlü yapı içinde dünya standartlarında kaliteli eğitim vermek, yabancı dil bilen mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, etik değerlere duyarlı mezunlar yetiştirermnin yanında, sektörün ve diğer paydaşların beklentilerine yanıt vermek için oluşturulan çift yönlü eğitim sistemi ile öğrencilere teorinin yanında pratik eğitim olanakları da sunularak deneyim kazanmaları sağlanmaktır.

Araştırma ve Uygulamalar

Gastronomi ve Mutfak Sanatları; teorik ve pratik bilginin bütünleştirildiği ve bu sektörün geliştirilmesine yönelik araştırmalarla hem akademik çevrelere hem de işletmelere katkı sağlayan bir program takip etmektedir. Program kapsamında öğrenciler hatfada 1 gün otel, restoran, kafe gibi yiyecek ve içecek işletmeleri mutfaklarında çalışmak suretiyle pratik deneyim kazanırlar.

Kısa Sözler…

Doç Dr. Orhan Uludağ, Öğretim Üyesi

Gastronomi öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası platformada rekabet edebilecek yerel ve dünya mutfaklarını tanıyan ve hazırlayabilen, farklı sunum tekniklerini ve pişirme tekniklerini uygulayabilen bireyler olarak yetiştirilmeleri bölümümüzün önde gelen hedefleri arasındadır. Bu hedefler doğrultusunda geleceğin en parlak meslekleri arasında olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları programına öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Akademik Program