• UKÜ Online

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Bölüm Hakkında

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı, sektöre dair gerekli teorik ve pratik bilgi ve becerilerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası platformda rekabet edebilecek nitelikte yerel ve dünya mutfaklarını tanıyan ve hazırlayabilen, yiyecek içecek sektöründe üst düzey yöneticilik yapabilen, yemek pişirebilmenin yanında mutfağın diğer disiplinlerle olan ilişkisini de analiz edebilen şef adayları yetiştirmeyi amaçlar. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı tecrübeli ve bilgili Gastronomi Uzmanları yetiştirmeyi hedefler. Öğrencilerin dünyadaki değişimleri yakından takip edebilecekleri ortamlar yaratmak ve sektörle birebir ilişki kurarak öğrencilerin pratik becerilerini artırmak programın hedefleri arasındadır. Öğrencilerin farklı kültürler ve mutfaklara ilişkin bilgi birikimlerini artırabilmek adına seminer ve workshoplar düzenlemek ve sektörünü önde gelen şef ve gurmeleri ile öğrencileri sürekli bir araya getirmek hedeflenir.

 

Eğitim Olanakları

Gastronomi Bölümünün amacı mutfak kültürünün estetik düzeyinin yükseltilmesi ve korunup geliştirilmesi için oluşturulmuştur Gastronomi, kendini aşçılık, işletme konusunda geliştirmek isteyenler için ideal bir bölümdür. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi bölümü farklı işletme veya yemeğe merakı olanlar için daha öncelikli bir bölümdür. Yurt içi ve dışı ünlü restoranlar veya otellerde çalışmak için uygun fırsatları öğrencilere sunarr. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi Bölümü öğrencilere sunduğu uygulamalı mutfağı ile teoriyi uygulama ile harmanlama olanağı sunar. Ek olarak, öğrencilere bir yeni tam teşekküllü mutfak yatırımı yapılmış olup inşa aşamasındadır. Öğrencilerin üniversite içinde de haftalık iş deneyimi kapsamında çalıştıkları restoran ve konuk ağırlama evi mevcuttur.      

 

Kariyer Alanları

Gastronomi uzmanları; turizm, seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yoğun olarak müşterilerin yararlandığı yeme, içme, eğlenme ve konaklamanın da birlikte yapılabildiği uygun mekânları bulunan yerlerde çalışırlar. Genellikle özel müşteri portföyüne sahip toplantı ve yemeklerin verilebildiği büyük lokanta ve restoranlarda çalışma imkânları mevcuttur. Gastronomi uzmanları ayrıca gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde görev yaparlar. İlave olarak yemek veren endüstriyel usullerle üretim yapan yemek fabrikalarında da görev yaparlar. Aynı şekilde hizmetler sektörü alanında da gelişerek değişen restoran ve fast food işletmeleri de istihdamda etken olabilecektir. Öğrenciler ek olarak yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak bu alanda doktor unvanına da sahip olabilirler.

 

İletişim 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Çevik Uraz Merkezi, A241

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey 

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2201)

Faks: +90 392 671 1142

Yüksekokul E-posta: secretary-sthm@ciu.edu.tr

Müdür E-posta: ouludag@ciu.edu.tr

Son güncelleme: 02-02-2018