• UKÜ Online

Aşçılık

Program Hakkında

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Aşçılık Ön Lisans Programı, sektöre dair gerekli teorik ve pratik bilgi ve becerilerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası platformda rekabet edebilecek nitelikte yerel ve dünya mutfaklarını tanıyan ve hazırlayabilen, yemek pişirebilmenin yanında mutfağın diğer disiplinlerle olan ilişkisini de analiz edebilen aşçı adayları yetiştirmeyi amaçlar. Aşçılık Ön Lisans Programı tecrübeli ve bilgili aşçılar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğrencilerin dünyadaki değişimleri yakından takip edebilecekleri ortamlar yaratmak ve sektörle birebir ilişki kurarak öğrencilerin pratik becerilerini artırmak programın hedefleri arasındadır. Öğrencilerin farklı kültürler ve mutfaklara ilişkin bilgi birikimlerini artırabilmek adına seminer ve workshoplar düzenlemek ve sektörünü önde gelen şef ve gurmeleri ile öğrencileri sürekli bir araya getirmek hedeflenir.

 

Eğitim Olanakları

Aşçılık programının amacı mutfak kültürünün estetik düzeyinin yükseltilmesi ve korunup geliştirilmesi için oluşturulmuştur. Kendini aşçılık, işletme konusunda geliştirmek isteyenler ve farklı işletme veya yemeğe merakı olanlar için daha öncelikli ideal bir programdır. Yurt içi ve dışı ünlü restoranlar veya otellerde çalışmak için uygun fırsatları öğrencilere sunar. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu programı öğrencilere sunduğu uygulamalı mutfağı ile teoriyi uygulama ile harmanlama olanağı sunar. Ek olarak, öğrencilere yeni tam teşekküllü mutfak yatırımı yapılmış olup, inşa aşamasındadır. Öğrencilerin üniversite içinde de haftalık iş deneyimi kapsamında çalıştıkları restoran ve konuk ağırlama evi mevcuttur.      

 

Kariyer Alanları

Program mezunları, turizm, seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yoğun olarak müşterilerin yararlandığı yeme, içme, eğlenme ve konaklamanın da birlikte yapılabildiği uygun mekânları bulunan yerlerde çalışırlar. Genellikle özel müşteri portföyüne sahip toplantı ve yemeklerin verilebildiği büyük lokanta ve restoranlarda çalışma imkânları mevcuttur. Ayrıca gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde görev alabilirler. İlave olarak yemek veren endüstriyel usullerle üretim yapan yemek fabrikalarında da görev yaparlar. Aynı şekilde hizmetler sektörü alanında da gelişerek değişen restoran ve fast food işletmeleri de istihdamda etken olabilecektir. Öğrenciler ek olarak yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak bu alanda doktor unvanına da sahip olabilirler.

 

İletişim 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Çevik Uraz Merkezi, A241

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey 

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2201)

Faks: +90 392 671 1142

Yüksekokul E-posta: secretary-sthm@ciu.edu.tr

Müdür E-posta: ouludag@ciu.edu.tr

Son güncelleme: 02-02-2018