• UKÜ Online

Müdür'ün Mesajı

Sağlık Bilimleri Yüksek Okulumuza hoşgeldiniz.

Tüm dünyada sağlık alanında hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla bilim  dalları oluşmuştur. Daha önce tıp fakültelerinin alt dalları olan bölümler bugün artık bağımsız sağlık eğitim kurumları olarak büyük gelişme kaydetmektedirler. Üniversitemizin hedeflerinden biri de sağlık alanında eğitim verecek fakülteleri, yüksek okulları ve meslek yüksek okullarını bünyesine katmakdır. Bu amaçla kurulan sağlık Bilimleri Yüksek Okulumuz Beslenme ve Diyetetik ve Hemşirelik olmak üzere 2 dalda eğitim vermektedir. Hemşirelik bölümünün Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 bölümü bulunmakta ve İngilizce bölüme 3. ülkelerden çok sayıda öğrenci kaydının gerçekleşmesi ile üniversitemizin Sağlık bilimleri alanında da uluslararası düzeydeki eğitiminin önemi ortaya konmuştur.

Beslenme ve diyetetik konusunun her hastalığın tedavisinde ve hastalıklardan  korunmada ve yaşam  kalitesini yükseltmede çok büyük önem  kazandığı, tüm toplumda büyük kabul gördüğü bir gerçektir. Diyetisyen yalnız sağlık kurumlarında değil, spor tesislerinde, toplu beslenme yapılan kurumlarının da vazgeçilmez çalışanıdır.

Sağlık alanının en önemli çalışanlarından bir grubu yetişteren hemşirelik bölümü alanında en hızlı banşlaşan bölümdür. Branşlaşma hemşirelik hizmetlerinde kaliteyi en üst düzeye getirmeyi amaçlamaktadır.Bugün 200 den fazla hemşirelik uzmanlık alanının olduğu bilinmektedir.

Bu alanların öneminin bilincinde olan gençlerimiz Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerin sağlık bilimlerinin bölümlerine büyük ilgi göstermektedirler. Yüksek okulumuzun  bu bölümlerden birini seçen siz sevgili öğrencilerimiz mezun olduğunuzda mesleğinize ne büyük gereksinim olduğunu, iş bulmakta hiç zorlanmadığınızda  seçiminizin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. Tıp doktorlarının uygulamaları  sizinle birlikte çalışmalar sonunda  başarıya ulaşacaktır.

2016-2017 eğitim – öğretim yılında siz sevgili öğrencilerimize başarılar dilerim.

Prof. Dr. Günay SARIYAR

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü