• UKÜ Online
Akademik

You are here

“Odyometri okumak istiyorum çünkü…”

Günümüzde yaygınlaşan işitme ve denge bozukluklarının tedavisinde hekimlerin yanı sıra bu hastalara uygulanacak müdahale yöntemleri ile ilgili ekipmanı kullanarak gerekli tüm uygulamaları doğru bir şekilde yapabilecek sağlık teknikerlerinin odyometristler olduğunu düşündüğümden dolayı Odyometri okumak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

 Odyometri önlisans programının eğitim dili Türkçe olup eğitim süresi 2 yıldır. Odyometri programında öğrenciler eğitimleri sürecinde hem teorik hem de pratik olarak verilmektedir.

Birinci yılın sonunda yapılacak olan yaz stajı ile birlikte ğrencilerimiz iş yaşamına başlamadan önce  deneyim  kazanacaklardır. Programın ilk yılında ağırlıklı olarak temel dersler bunun yanında mesleki dersler ikinci yılında ise mesleki dersler ve uygulamalar yer almaktadır.

“Kariyer olanakları nelerdir?”

Sağlık alanında yeni olmasına rağmen oldukça büyük bir öneme sahip olan odyometristler odyolog veya Kulak burun boğaz uzmanının gözetiminde kamu ve özel hastanelerde, odyoloji kliniklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, işitme engelliler okullanırnda, doğum kliniklerinde çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra işitme cihazı ve ortm sesini ölçen firmalarında da geniş bir istihdam alanı bulmaktadırlar.

Kısaca Odyometri Programı,

Sağlık alanının gelişmesi ile birlikte odyometri mezunları çok önemli bir yere sahip olmuştur. Bununla birlikte 2 yıllık eğitim veren odyometri programında, işitme ve denge bozukluğu hastalarının tedavisi ve yaşam konforlarının kazandırılması  içi n hastalara işitme ve denge testlerini doğru bir şekilde uygulayabilen işitme cihazalrının kullanılması konusunda hastalara yardımcı olabilecek sağlık teknikeri yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Araştırma ve Uygulamalar,

Odyometri programı öğrencileri, alanında uzman akademisyenlerin araştırma ve çalışmalarına entegre olacaklar, gerek uygulama derslerinde gerekse staj döneminde bulunacakları sağlık kurumlarında kendilerini en iyi şekilde geliştirme imkanı bulacaklardır.