• UKÜ Online

İlk ve Acil Yardım

Program Hakkında

İlk ve Acil Yardım Teknikerliği eğitimi önlisans düzeyinde 2 (iki) yıldır. ÖSYM kayıt ve başvuru kılavuzunda yer alan 233 koşulu (erkek öğrencilerde 1.65 m kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak;Kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilk bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile taşıyabilecek beden ve fiziki yeterliliğe sahip olmaları gerekir) sağlamalıdırlar. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülür. Pratik eğitimler içinde dönem içi ve yaz stajı uygulamaları sağlık kurumlarının ilgili birimlerinde (112 Ambulans istasyonları ve Acil Servisler) yaptırılır. Ayrıca bölüm mezunu herkes mutlaka sürücü belgesi almak zorundadır. Programda yer alan mesleki uygulama ve stajların tümünü tamamlayarak Sağlık Teknikeri Unvanı ile mezun öğrenciler; hastane öncesi acil bakım hizmetlerinde ve tüm acil servislerde çalışabilirler.

           

Eğitim Olanakları

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi olarak Acil Sağlık Hizmetlerinde önemli bir yeri olan İlk ve Acil Yardım Teknikerlerini yetiştirirken; bedence sağlıklı ve güçlü, çabuk ve doğru karar verebilen, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, sorumluluk duygusu güçlü ve başkaları ile iyi ilişkiler kurabilen, diğer kamu kuruluşları ile olay yerini yönetebilecek kabiliyete sahiplenen, hastaya her türlü tıbbi müdahaleyi yapabilen, kurtarma ve taşıma işlemini doğru teknikle yapabilen; son teknoloji uygulama mankenleri, alanında uzman eğitmenler ve sahada birebir sürekli gözlemlenen şekilde eğitim verilmektedir.

Ayrıca beden eğitimi ve vücut geliştirme gerekliliği göz önüne alınarak spor salonlarında öncelik tanınmakta, kurtarma eğitimleri göz önüne alınarak su ve dağ sporlarında gerekli kontenjan sağlanmaktadır. Sürekli sahadan gelen uzmanlar ile meslek idealleri üst düzeyde tutulmaktadır.

 

Kariyer Alanları

Programdan mezun olanlar ön lisans diploması alarak "İlk ve acil yardım teknikeri" unvanını alırlar ve hastanelerin acil servislerinde, 112 merkez ve istasyonlarında, ambulans hizmetlerinde çalışabilirler. İlk ve acil yardım teknikerleri, üniversite ve devlet hastanelerinin, özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. İlk ve acil yardım teknikerleri, acil yardım ve hasta nakil ambulanslarında sağlık personeli, komuta kontrol merkezlerinde çağrı karşılama personeli olarak ve hastane acil servislerinde sağlık personeli olarak çalışırlar.

İlk ve acil yardım teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Hemşirelik lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Ayrıca aynı bölümlerin uzaktan öğretimlerinede sınavsız başvurabilmektedirler.

 

İletişim

Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu

Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Çevik Uraz Merkezi, A206

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2251)

Faks: +90 392 671 1139

Yüksekokul E-posta: secretary-vhs@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta: cbasar@ciu.edu.tr

Son güncelleme: 23-07-2018