• UKÜ Online

Fizyoterapi

Program hakkında

Programın amacı Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi veya fizyoterapist gözetiminde, fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarına yardımcı olacak sağlık teknikeri yetiştirmektir. Doğuştan veya sonradan hareket yetersizliklerine yol açan her türlü hastalıkta fizyoterapiste yardımcı olacak kalifiye eleman ihtiyacı da artmıştır. Bu bakış açısıyla dünyada fizyoterapi teknikerliği ön lisans programları giderek artmaktadır. Fizyoterapiyoterapi Teknikerlerinin, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında, fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmak, fizyoterapi sürecinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri almak ve fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına katılmak gibi başlıca görevleri bulunmaktadır.

 

Eğitim Olanakları

Fizyoterapi teknikerlerinin almış olduğu eğitimler, uygulamaların temel prensiplerinin dahil edildiği, Fizyoterapistlerin yaptığı tedavi uygulamaları sırasında onlara yardımcı olabilecek becerilerin  daha çok ön plana çıkartıldığı, teorik ve çoğunlukla pratik dersleri içermektedir.  İki yıl dört sömestr olarak  oluşturulan derslerde Fizyoterapistler eşliğinde klinik uygulamalara ağırlık verilmiştir. Öğrencilerimize tedavi sırasında fizyoterapistin yanında hastanın probleminin tespiti ve çözümlenmesi konusunda temel becerilerin kazandırılması planlanmıştır. Bu planlar doğrultusunda eğitimlerini hem teorik hemde uygulama olarak okulumuz bünyesinde bulunan fizyoterapi laboratuvarlarında almaktadırlar. Öğrencilerimiz teorik ve pratik derslerine ek olarak birinci yılın sonunda uygulama alanlarında yaz stajı yaparak ve dördüncü dönem müfredatlarında yer alan uygulama dersleriyle birlikte aldıkları eğitimi pekiştirmektedirler.

 

Kariyer Alanları

İki yıllık önlisans programının tamamlanması sonucu Fizyoterapist Yardımcısı ünvanı ile Fizik tedavi teknikerleri hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel sağlık kurumlarında, özel eğitim merkezleri, spor/sağlık merkezleri, profesyonel ve amatör spor klüpleri, huzur evleri, kaplıca/termal tesislerinde vs. görev yapabilmektedirler. Çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak görevlerini yürütürler. Görev sırasında hastalarla, hekimlerle ve fizyoterapistlerle koordinasyon içindedirler. İsteyen mezunlarımız, ÖSYM’ nin yapmış olduğu Dikey Geçiş Sınavında başarılı olduklar takdirde Lisans tamamlama olarak Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri’nde kariyerlerine devam edebileceklerdir. Fizyoterapi alanında artan eğitimli sağlık personeli açığı, dünya ölçeğindeki gibi gün geçtikçe artmaktadır. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Fizyoterapi Bölümündeki mevcut modern laboratuvar ve uygulama alanları olanaklarını, bu konudaki deneyimli Öğretim Elemanları ile kaliteli personel ihtiyacını gidermede aktif rol oynamayı amaçlamaktadır

 

İletişim

Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu

Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Çevik Uraz Merkezi, A206

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2251)

Faks: +90 392 671 1139

Yüksekokul E-posta: secretary-vhs@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta: oozalp@ciu.edu.tr

Son güncelleme: 11-07-2018