• UKÜ Online
Akademik

You are here

“Diyaliz okumak istiyorum çünkü….”

“Ülkemizde gittikçe artan böbrek yetmezliği ve çeşitli böbrek hastalıkların tedavisi için eğitimli kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde bu hizmeti hekimin yönlendirmesi doğrultusunda en etkin şekilde verebilecek olan kişilerin diyaliz teknikerleri olduğunu bildiğimden dolayı Diyaliz önlisans programını okumak istiyorum.”

Eğitimin İçeriği

Diyaliz önlisans programının eğitim dili Türkçe olup eğitim süresi 2 yıldır. Diyaliz programının eğitimi sürecinde öğrenciler temel tıp bilimleri dersleri olan anatomi, fizyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, farmakoloji derslerini teorik olarak, temel meslek dersleri olan hasta bakımı, diyaliz ekipmanlarının kullanımı ve bakımı, nefroloji, ekstrakorporeal tedaviler, diyaliz hastaları ruh sağlığı ve sorunları ve diyaliz derslerini ise teorik ve pratik olarak alacak.

Kariyer Olanakları

İki yıllık önlisans programından Diyaliz Teknikeri unvanı ile mezun olan uzmanlara Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda, devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde ihtiyaç duyulmakta ayrıca Diyaliz teknikerleri özel hastane ve poliklinikler için de ciddi bir istihdam alternatifi oluşturmaktadır.

Kısaca Diyaliz Programı

Diyaliz programının amacı, diyaliz tedavisine gerek duyulan hastalıklarda hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi, tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması ve diyaliz makinesinin bakımının yapılması aşamalarında ve hasta ile yakınlarının diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirilmesi sırasında diyaliz ünitelerinde çalışacak sağlık teknikerlerinin yetiştirilmesidir.

Araştırma ve Uygulamalar

Öğrencilerimiz, diyaliz önlisans programında görev alan donanımlı öğretim görevlilerinin araştırma ve klinik çalışmalarının yanı sıra staj olanakları ile birlikte kendilerini geliştirme fırsatı bulacak.