• UKÜ Online
Akademik

You are here

Ameliyathane Hizmetleri

Ameliyathane hizmetleri okumak istiyorum çünkü…’

Artan sağlık problemleri nedeniyle meydana gelen ameliyatlar sırasında doğru disiplinli, sorumluluk duygusuna sahip olarak ve hızlı bir şekilde çalışmak gereklidir. Bu konuda ameliyatlara giren ekibe en eyi şekilde yardımcı olmak hastanın hayati riskini arttırmamak gerekmektedir Bu konudaki bilgilerimle hasta ve ameliyathane ekibine en iyi şekilde yardımcı olmak istiyorum.

‘Eğitim içeriği’

Ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayabilecek, bütün ameliyat ekiplerinde doğrudan yer alabilecek, cerraha ameliyat sırasında asiste sağlayabilecek aynı zamanda multidisipliner şekilde sağlık bilimlerinin diğer alanlarında da pratik ve teorik donanıma tecrübeli yardımcı cerrahi sağlık personeli yetiştirmek amaçlanmıştır.

‘Kariyer olanaklarım nelerdir?’

Ameliyathane hizmetleri mezunları, özel ve resmi hastanelerin ameliyathane ünitelerinde çalışabilirler. Özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkanları yüksektir.

‘Kısaca Ameliyathane Hizmetleri Programı’

Mikroorganizmalar ve enfeksiyon hastalıkları konularında bilgi sahibi olan, hastanelerin ameliyathanelerinin ve kullanılan gereçlerin sterilizasyonunu sağlayarak, ameliyathaneleri ameliyata hazır duruma getirecek eleman yetiştirmektir. Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz sağlık teknikeri ünvanını kazanmaktadırlar ve özel, üniversite  ve devlet hastanelerinde iş bulabilmektedirler. Eğitimin süresi 2 yıldır.

Araştırma ve Uygulamalar

Öğrencilerimiz, Ameliyathane hizmetleri önlisans programında görev alan donanımlı öğretim görevlilerinin araştırma ve klinik çalışmalarının yanı sıra staj olanakları ile birlikte bölgemizde ve Türkiye’de sağlık kurumlarına sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Bu hizmetlerde öğrencilerinin problem çözme yetenekleri geliştirilecek, gelişmiş ülkelerdeki örnekleri ayarında standartlar kazandıracak ve kendilerini geliştirme fırsatı bulacak.