• UKÜ Online

Halkla ilişkiler ve Tanıtım

Halkla İlişkiler ve Tanıtım okumak istiyorum çünkü…

Yoğunlaştırılmış iki yıllık eğitimin sonrasında, günümüzün yıldızı parlayan meslekleri arasında yerini alan Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında uzmanlaşmayı istiyorum. Almış olduğum nitelikli eğitim, donanım ve yaratıcılığımla mesleğimde fark yaratmayı hedefliyorum. Bu önlisans programını tamamlayıp hemen mesleğe atılabileceğimiz gibi, dikey geçişle 2 yıl daha eğitimimizi sürdürerek Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü lisans diploması alma olanağımız da bulunmaktadır.

Eğitimin İçeriği

Program kuramsal ve uygulamalı derslere eşit derecede önem veren bir içeriğe sahiptir. Yoğunlaştırılmış ve uygulamalı kısımları artırılmış halkla ilişkiler, tanıtım ve pazarlama gibi ana dersler öğrencilerin mesleki uygulama becerilerini geliştirmektedir. Program kapsamında ayrıca işletme ve gazetecilik alanlarında da gerekli asgari bilgiler verilmektedir. Serbest seçmeli derslerle öğrencilerin sosyal ve iletişim becerileri yönünden kendilerini geliştirmelerine olanak tanınırken, teknik seçmeli dersler ile öğrencilerin kendilerine bir uzmanlık alanı belirlemelerine katkı sağlanmaktadır. Programda mezuniyet öncesi 30 günlük yaz stajı zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz iş dünyasını tanıma, tecrübe kazanma ve çevre edinme şansı elde etmektedir.

Kariyer olanakları nelerdir?

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlarımız geniş iş olanaklarına sahiptir. Mezunlarımız hem kamu hem de özel kurum ve kuruluşlarda görev yapabilirler. Örneğin, halkla ilişkiler şirketleri ve reklam ajansları; çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kurumların kurumsal iletişim ve pazarlama departmanları; sivil toplum örgütleri; siyasal kurum ve kuruluşlar; ve çeşitli medya kuruluşlarında görev alabilirler.

Kısaca Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Programın temel amacı, öğrencilerine Halkla İlişkiler ve Tanıtım’ın esaslarını aktararak nitelikli mezunlar vermek ve sektöre hem teknik hem kuramsal altyapı sahibi profesyonel yetiştirmektir. Yaratıcı, girişken ve toplum bilimine vakıf mezunlarımız, ingilizceye vakıf, halkla ilişkiler, reklamcılık, pazarlama, ürün sunumu gibi dallarda en yeni teorik ve uygulamalı becerilerle donatılmış olarak mezun olmaktadır. Öğrencilerimiz mezuniyet sonrasında ilgili alanlarda 4 yıllık lisans bölümlerine devam edebilme olanağına sahiptir.

Araştırma ve Uygulamalar

Program öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri güncel teknoloji ile donatılmış çeşitli laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir. Böylece öğrencilere, teorik bilgilerini uygulama fırsatı verilmektedir. Öğrenciler, mezuniyet projelerini de bu laboratuvarlarda hazırlamakta ve çeşitli projelerde görev almaktadırlar. Ayrıca program ile paralel, alanlarında uzman kişilerin verdiği konferans ve seminerlerle eğitimler ve uygulamalar pekiştirilmektedir. Programın ders müfredatında bulunan 30 günlük sorunlu yaz stajı ise öğrencilere profesyonel yaşama tanık olmak, iş dünyasıyla tanışmak ve mesleğin gerçek uygulama alanı içinde tecrübe edinmek için fırsat sunmaktadır. 

Kısa Sözler…

Yrd. Doç. Dr. Bahar Taşeli, Program Başkanı

“Öğrencilerimizi kuramsal bilgi ve uygulamalı iletişim yeteneklerine sahip, donanımlı, sorumluluk sahibi, kendine güvenen ve fark yaratan bireyler olarak sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Çokkültürlü bir eğitim ortamında İngilizce yürütülen dersler sayesinde öğrencilerimiz uluslararası ortamlarda kariyer yapma şansına sahip olabilmektedir. Öğrencilerimiz mezuniyetlerinin ardından 4 yıllık lisans progamına dikey geçiş de yapabilmektedir.” 

Tuğba Birol, Bölüm Öğrencisi

“Halkla İlişkiler ve Tanıtım günümüzün en gözde mesleklerinden ve pek çok yerde olduğu gibi ülkemizde de bu alandada iyi eğitim almış uzmanlara ihtiyaç var. Almakta olduğum eğitim beni iletişim sektörüne donanımlı bir şekilde hazırlıyor ve mezuniyet sonrası kariyerimde iyi bir noktaya gelmem için yeterli altyapıyı alabiliyorum.”