• UKÜ Online

Bilgisayar Programcılığı

Program Hakkında

Programda öğrenciler; yeni teknolojileri verimli bir biçimde kullanmayı öğrenirken, teorik bilgiler yanında, uygulama becerileri de kazanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda proje bazlı öğretim müfredatı, yoğun laboratuvar çalışmaları ve sanayi deneyimine sahip uzman öğretim elemanları öğrencilere gerekli danışmanlığı sağlamaktadır. İki yıllık eğitim formatında hazırlanmış program, teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Uygulamalı kısımları artırılmış bigisayar ve yazılım derslerinde lisans düzeyine eş değer eğitim verilmektedir. Amaç, öğrencinin gerekli bilgi ve becerileri kazanarak iş hayatına atılmasını sağlamaktır. Program kapsamında; veri tabanı yönetimi, internet programlama, nesneye yönelik programlama gibi temel derslerin yanı sıra, serbest ve teknik seçmeli dersler de bulunmaktadır. Öğrenciler, uygulama ağırlıklı bu programda zorunlu staj yaparak ve profesyonel uygulamalara katılarak mezuniyete hazırlanmaktadırlar. 

 

Eğitim Olanakları

Her öğrencimize ders seçimlerinde yol gösterecek ve her türlü eğitim/öğretim sorunları ile ilgilenip yardımcı olabilecek akademik danışmanlık hizmeti, programımıza kayıt oldukları andan itibaren verilmeye başlamaktadır. Bölüm öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri, öğretimleri ve araştırmaları güncel teknoloji ile donatılmış, yazılım ve donanım alanlarında diğer destek ekipmanlarını da bulunduran çeşitli laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir. Böylece öğrencilere, teorik bilgilerini uygulama fırsatı da verilmektedir. Laboratuvarlar, ders faaliyetleri ve uygulama çalışmaları dışında, öğrenciler tarafından öğrenimlerini destekleme ve araştırma amaçlı olarak da kullanılabilecek programla ilgili kitaplar üniveristemizin kütüphanesinde mevcut olmakla birlikte çevrim içi erişim olanağı sunan, bilgiye ulaşma olanakları sağlayan birçok veri tabanları üniversitemizin öğrencilerine açıktır. Bunlara ek olarak, ders stajı (öğrencilerin bir şirkette 30 gün boyunca çalıştıkları yaz eğitimi), sektör uzmanları ile görüşmeler ve tartışmalar içeren seminerler öğrencilere çeşitli öğrenim olanağı sağlayıp bilgilerini uygulamalarına yardımcı olmaktadır.

 

Kariyer Alanları

Bölümümüzün temel amacı, günümüzün küreselleşmiş ve sayısallaşmış dünyasındaki işletmelerin ve hizmet sektörünün talep ettiği, ileri düzeyde becerilere sahip, bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında donanım ve yazılım projelerinde çalışabilecek, gerektiğinde araştırma-geliştirme yapabilecek, görev ve sorumluluklarını başarı ile yerine getirebilecek teknik insan kaynaklarını yetiştirmektir. Mezunlarımızın sadece bilgisayar ve bilgi teknolojileri ile ilgili sektörlerde değil, hemen hemen her sektörde kariyer olanakları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; ilgili alandaki lisans bölümlerine devam edebilmek, bilgisayar programcılığı, web tasarlamak ve programlamak, veri tabanlarını oluşturmak ve yazılımlarını güncellemek, bilgisayarın kurulumunu ve bakımını içeren teknik servislerini yapmak, bilgisayar ağlarının kurulumunu ve bakımını yapmak, mobil cihazlar için uygulamalar geliştirmek, nesne tabanlı analiz ve tasarım geliştirmek, proje geliştirmek.

 

İletişim

Meslek Yüksekokulu

Çevik Uraz Merkezi, A241

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey 

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2401)

Faks: +90 392 671 1134

Yüksekokul E-posta: secretary-voc@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta: merbilek@ciu.edu.tr

Son güncelleme: 02-07-2018