• UKÜ Online

Rekreasyon Eğitimi

Program Hakkında

Performans spor dallarının dışında; Rekreasyonel spor branşlarında ve Sağlık için egzersiz alanlarında spor eğitiminin tüm teorik ve uygulamalı derslerinin  verildiği bu bölüm öğrencileri, beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi bölümü ve spor yöneticiliği bölümlerinden de ortak dersler alabilmekte; yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun ortak dersler grubundan da seçmeli ders seçebilmektedirler. Türkiye’de rekreasyon ve sportif rekreasyon algısının değiştiği günümüzde; rekreasyon eğitimi özellikle sportif rekreasyon, performans sporlarının dışında; sağlıklı yaşam, sosyal verimlilik ve iş verimliliği gibi konular toplumun ilgisini çekmekte, spor hizmet pazarlamasında da önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu artan ihtiyaca bağlı olarak Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının rekreasyon eğitimi bölümü mezunlarına iş fırsatları yaratmaktadır.

 

Eğitim Olanakları

Rekreasyon eğitimi bölümü öğrencileri 3.sınıftan itibaren Engelliler ve Rekreasyon, Rekreasyon Yönetimi ve Yerel Yönetimler ve Rekreasyon modüllerini seçebilmekte dolayısı ile transkriptlerinde ayrı bir ihtisas mantığında modül dersleri de yer alabilecektir. Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora yapabilmektedirler. Mezunlar, lisans eğitim süresinde aldıkları bir spor branşında da 1. Kademe Antrenörlük sertifikasına sahip olabilceklerdir. Lisans mezunları, pedagojik formasyon almaları halinde beden eğitimi ve spor öğretmeni olabilecekleri gibi farklı spor dallarında da daha önce aldıkları lisans derslerinden muaf olacakları antrenör kurslarına müracaat edip, 1., 2. ve 3. Kademe Antrenör sertifikasına sahip olacaklardır. Lisans mezunlarımız aldıkları antrenör belgeleri ile ilgili spor dallarında antrenörlük de yapabilecekleridir.

 

Kariyer Alanları

Rekreasyon Eğitimi Programından mezun olan öğrencilerimiz, Fitness merkezlerinde, Sağlık merkezlerinde , Yerel yönetimlerin spor tesislerinde, Turizm merkezlerinde spor animatörü, Su sporları merkezlerinde, Engellilerin egzersiz merkezlerinde de istihdam edilmektedirler. Pedegojik Formasyon derslerini  alıp ve başarılı olmaları halinde  mezunlar; Beden Eğitimi Öğretmeni olacaklardır. Mezunlar sportif ekipman, malzeme, tekstil gibi sportif alanların fuar organizasyonlarında tanıtım ve pazarlamada idari görev alabilmekte ayrıca sportif ürün markalarının pazarlamasında ve satışında da profesyonel olarak da tercih edilmektedirler. Mezunlar lisans eğitimi süresince Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun açmış olduğu sertifika programlarına katılıp ilgili konularda sertifika sahibi olup bu konuların eğitimlerini de özgeçmişlerine de ekleyebileceklerdir.

 

 

İletişim

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

CIU Arena

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey 

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2981)

Faks: +90 392 671 1151

Yüksekokul E-posta: sozden@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta: aerol@ciu.edu.tr

 

Son güncelleme: 17-07-2018