• UKÜ Online
Akademik

You are here

İntihal Tespit Yazılımları

Erişim Adresi:  http://turnitin.com/tr/

            Turnitin, öğenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje ve benzeri çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

 

ithenticate logo Veritabanları

iThenticate

Akademik çalışmalarda makale kontrolü için kullanılan akademik intihal programıdır.

iThenticate, dünyada şu an intihalin önlenmesi konusundaki lider yazılımdır. Önde gelen yayıncılar ve araştırma kuruluşları, yayımlamadan önce yapılan işin özgünlünü iThenticate ile belirlemektedir.

İçerik: İntihal-Analiz

Erişim Adresi: http://www.ithenticate.com/
Kullanım Kılavuzu: indir
 

İntihal engelleme programlarını kullanabilmek için akademisyenlerin Kütüphane Müdürü Sayın Gülten Sala Lay’ın ( gsala@ciu.edu.tr) e-posta adresine ünvan, bölüm, ad, soyad, dahili telefon ve elektronik posta adreslerini bildirerek şifre talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Son güncelleme: 06-10-2017