• UKÜ Online

Dekan'nın Mesajı

Sevgili öğrenciler

Sağlık Bilimleri Fakültemize hoşgeldiniz.

Tüm dünyada sağlık bilimlerinde yeni eğitim dalları oluşmakta veya tıp fakültesi bünyesinde olan bazı bölümler bağımsız yüksekokullar olarak büyük gelişme kaydetmektedirler. Sağlık alanındaki özellikle tıp hizmetlerindeki gereksinimi yerine getirmek amacıyla başta hemşirelik olmak üzere, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik,  gibi bölümler kurulmakta ve sağlık hizmetlerinde büyük ihtiyacı karşılamaktadır. Sağlığın çok boyutluluk özelliğinden kaynaklanan bu durum, sağlık eğitimi veren kurumların da gelişimi ve hedeflerinin belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Üniversitemiz de bu bilinçten hareket ederek  2011-2012 eğitim-öğretim yılında Eczacılık Fakültesini,  2012 – 2013 eğitim-öğretim yılında da Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu açarak sağlık alanındaki eğitimine verdiği önemi ortaya koymuştur.

Sağlık Bilimleri Fakültemiz açıldığı ilk yılda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ve Beslenme ve Diyetetik olmak üzere iki bölüm ile eğitimine başlamış, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde türkçe, 2015-2016 yılında da ingilizce hemşirelik bölümlerini açmıştır. Sosyal hizmet bölümü bu eğitim döneminde fakültemiz bünyesine katılmıştır. Beslenme ve diyetetik konusunun her hastalığın tedavisinde ve hastalıklardan  korunmada ve yaşam  kalitesini yükseltmede çok büyük önem  kazandığı, tüm toplumda büyük kabul gördüğü bir gerçektir. Hemşirelik yalnız Türkiye ve Kuzey Kıbrs’ta değil tüm dünyada en fazla gereksinim duyulan bir alandır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ise ilgili tıp alanlarında tedavinin yerine getirilmesinde artık vazgeçilmez bir uygulama alanıdır. Bu durumun bilincinde olan  gençlerimiz  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerin bu bölümlerine büyük ilgi göstermektedirler.

Sağlık Bilimleri Fakültemiz deneyimli öğretim elemanlarıyla yüksek düzeyde mesleki yeterliliklerin yanı sıra; yaratıcı ve evrensel değerlere saygılı sağlık profesyonelleri ve eğiticileri yetiştirmeyi amaçlamaktır.

Fakültemizdeki bölümlerden birini seçen siz sevgili öğrencilerimiz mezun olduğunuzda mesleğinize ne büyük gereksinim olduğunu, iş bulmakta hiç zorlanmadığınızda  kararınızın ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. Tıp doktorlarının uygulamalarındaki başarı sizin alanınızda eğitim almış deneyimli personelin desteği ile tamamlanmış olacaktır.

 

Prof.Dr. Feray GÖKDOĞAN

DEKAN