• UKÜ Online
Akademik

Dekanımızdan

Sevgili Öğrenciler,

Mühendislik Fakültesi adına hepinizi sevgi ile kucaklıyor ve aramıza hoş geldiniz diyorum. Hayatınızın en güzel ve unutulmaz üniversite yıllarını fakültemizde geçireceğinizi umuyor ve sizlere üstün başarılar diliyorum.

 

Mühendislik Fakültesi kapsamında bulunan bölümlerimizin ortak misyonu; kaliteli eğitim-öğretim ve araştırma olanakları sunarak ülkemizde ve dünyada teknolojiye dayalı bilim yuvası olmak, çevre ve etik değerlere sahip, gelişmeye açık mühendis yetiştirmektir. Ciddi ve iddialı her üniversite bilim dünyasında yerini alabilmek için araştırma ve topluma hizmet yanında kaliteli eğitim-öğretim yapmak zorundadır. Kaliteli eğitim-öğretim yapmanın bir göstergesi de ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından akredite edilmektir. İşte bu anlayıştan hareketle, yaptığı eğitim-öğretimin kalitesine güvenen mühendislik fakültesinin lisans programları MÜDEK ve ASIIN gibi kuruluşlar tarafından akredite süreci başlatmış ve halen İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektonik Mühendisliği parogramlarımız MÜDEK tarafından akredite edilmiştir.

 

Sevgili öğrenciler, fakültemizde bulunacağınız dört yıl sonunda ilgili mühendislik dallarından diplomalarınızı almanız üniversite ve fakültemizin tek amacı değildir. Bunun yanında, ahlaki ve etik değerleri yüksek, yaşam boyu öğrenme alışkanlığını edinmiş, takım içinde uyumlu ve başarılı çalışabilen, ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip ederek rekabete dayanıklı ve önlerine koydukları büyük hedefleri yakalamak için tutku ile çalışan gençler yetiştirmek temel amaçlarımız arasındadır. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi sizlere bu özellikleri kazandırabilecek olanak ve kapasiteye sahiptir. Bu konuda size düşen görev çok çalışmaktır. Kütüphane ve laboratuvarlarımızda fazla zaman geçiriniz. Masa başında kalkmadan uzun süre çalışma alışkanlığını elde edebilmek sizi hayatın rekabetine ve sonunda da başarıya hazırlayan önemli bir meziyettir.

 

İnsanlığın mühendislik sorunlarını tanımlamak ve çözümler üretebilmek sizlerin ana görevleriniz arasında olacaktır. Bu görevinizi yerine getirirken, gerçek olan şeyleri  iyi anlamanız ve bu anlayışınıza dayalı hayal gücünüzü kullanmanız gerekecektir. Bütün bunlar için çok çalışınız. Üniversitemizi ve fakültemizi seveceğinizi umar sizlere üstün başarılar dilerim. Aramıza hoş geldiniz.

Prof. Dr. Tahir ÇELİK

DEKAN