• UKÜ Online

Makine Mühendisliği

Makine Mühendisliği okumak istiyorum çünkü…

Makine Mühendisliği, mühendislik disiplinleri arasında en kapsamlı dallardan birisidir. Isı enerjisi, imalat, endüstriyel makineler ve aletler, ısıtma ve soğutma sistemleri, ulaşım makineleri ve gibi birçok alanda çalışma imkânı içermektedir. Mevcut teknolojileri kullanarak yeni makineler tasarlamak ve imalatına katkı koymak, ayrıca yeni teknolojiler geliştirmek adına ben de bu süreçte yerimi almak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

Makine Mühendisliği eğitimi insan vücudu da dâhil olmak üzere, hareket eden her şey ile ilgilenir. Makine mühendisleri malzeme, katı ve akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı transferi, kontrol, enstrümantasyon, tasarım ve üretim alanlarını kapsamaktadır. Makine Mühendisliği uzmanlık alanları imalat, biyomekanik, enerji dönüşümü, yanma, kırılma mekaniği, otomotiv, titreşimler gibi konuları içermektedir. Öğrenciler termal ve mekanik sistemleri tasarlama deneyimine sahip olacak ve ayrıca takım çalışması yaparak geniş kapsamlı tasarım projesi tamamlama deneyimi edineceklerdir.

Kariyer olanakları nelerdir?

Makine Mühendisliği Programından mezun öğrenciler, otomotiv, havacılık, enerji dönüşüm, otomasyon, imalat, çevre kontrolü, bilgisayarlar, biyo-teknoloji gibi çeşitli alanlarda çalışmak için temel bilgilere sahip olacaklardır. Makine mühendisleri danışman, araştırmacı / geliştirici veya büyük mühendislik firmalarında tasarımcı veya mekanik yüklenici, yönetici, satış veya proje mühendisi olarak çalışabilmektedir.

Kısaca Makine Mühendisliği Bölümü

Zorunlu yaz stajı, teknik geziler, firma mühendisleri veya yöneticileri tarafından dönem içi verilen seminerler Makine Mühendisliğinin geniş uygulamaları hakkında bilgi edinme olanağı sağlayacaktır. Üniversite tarafından düzenlenen yıllık kariyer günleri öğrencilere kendi ilgi alanlarını daha iyi anlama ve buna göre seçmeleri gereken uzmanlık derslerini seçme hususunda yardımcı olacaktır.

Araştırma ve Uygulamalar

Lisans ve yüksek lisans çalışmalarında kullanılmak amacıyla üniversitemiz bünyesinde  termodinamik, ısı transferi, imalat ve enerji laboratuvarlarımız mevcuttur. Ayrıca gelişen teknoloji ve uygulamalara uygun olarak bu laboratuvarlarımız genişleyerek öğrencilerimize hizmet etmeye devam edecektir. Bu olanaklara ek olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi disiplinler arası çalışmalara büyük önem vermekte ve desteklemektedir. Bu nedenle üniversitenin diğer birimlerinde mevcut olan makine ve aletler her tür akademik araştırmalar için  kullanılabilmektedir. Araştırma konuları enerji, çevre, kinematik ve malzeme başlıklarını içermektedir. Diğer programlarımızda olduğu gibi öğrencilerimiz gerek Türkiye’de, gerek KKTC’de ve diğer üçüncü ülkelerde yapılacak pek çok yarışmada üniversitemiz tarafından desteklenecek, bu öğrencilerimize mücadeleci olmayı ve rekabet ortamında başarıya ulaşmanın yolları öğretecektir.

Kısa Sözler…

Doç. Dr. Erbil AKBİL, Öğretim Üyesi

Bölüm akademik kadrosu dinamik ve deneyimli öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Öğrenciler en yeni öğretim araçları, sınıfta uygulama saatleri, bilgisayar kullanımı ve laboratuvar uygulamalarıyla verilen eğitimden faydalanacaklardır. Mezun öğrenciler UKÜ veya başka kuruluşlarda lisansüstü eğitimlerine devam edebileceklerdir.