• UKÜ Online

Makine Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Makine Mühendisliği Bölümü bünyesinde öğrenciye eğitim süresi boyunca kazanacağı bilgi ve birikimin uygulamasını sağlayacak dört lisans programı bulunur. Bunlar; Enerji Sistemleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği’dir. Tüm programların eğitim dili İngilizce olup bölüm kapsamındaki ders programları, araştırma ve uygulamanın yanında dış hizmet programları ile birlikte sektörün sorunlarına çözüm üretilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, mevcut ve yeni teknolojilerin kullanılması amaçlanırken; her programda temel bilimleri, mühendislik bilgi ve becerilerini içeren bir müfredat uygulanmaktadır.

 

Eğitim Olanakları

Makine Mühendisliği Bölümüne bağlı olan tüm lisans programları öğrencilere yaz staj programlarında deneyim kazanmalarını sağlar. Eğitim süresi boyunca, öğrenciler son derece modern olan akıllı dersliklerde ders görürler. Ayrıca, öğrencilerimize, en son teknoloji ile donatılmış laboratuvar ortamında araştırma ve uygulama olanağı tanınmaktadır. Program çerçevesinde düzenli aralıklarla kariyer günleri düzenlenmektedir. Bu kapsamında öğrenciler, sektörün seçkin profesyonelleri ile kampüs ortamında buluşarak birebir bilgi alışverişinde bulanabilir ve bir tartışma ortamında profesyonellerin tecrübelerinden yararlanabilmektedir.

 

Kariyer Olanakları

Makine Mühendisliği, bugün pek çok mühendislik ve uzmanlık alanının temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple makine mühendisliği kapsamında eğitim almış olan mezunlarımız sektörün farklı alanlarda uzmanlaşabilmektedirler. Başta otomotiv, havacılık, enerji dönüşüm, otomasyon, imalat, çevre kontrolü ve biyo-teknoloji olmak üzere mezunlarımız çeşitli alanlarda çalışabilecek altyapı birikimine sahiptirler. Son olarak, makine mühendislerimiz, çalışma alanlarında, çevre bilinci ve mesleki etik uyarınca hareket etmeleri için eğitilmiştirler. Bu çerçevede öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri tasarım ve uygulamada bu konulara özel hassasiyet göstermeleri konusunda eğitilmektedirler. 

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Mühendislik Fakültesi
Bilim ve Teknoloji Merkezi, ST 226
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2401
Fakülte E-posta: secretary-fe@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. Mustafa Dağbaşı
Bölüm Başkanı E-posta: mdagbasi@ciu.edu.tr
 

 

Son güncelleme: 26-12-2018