• UKÜ Online

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Programı

Program Hakkında

Elektrik - Elektronik Mühendisliği Lisans Programı elektrik tesisleri, elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği ile kontrol ve kumanda sistemleri disiplinlerinden oluşur. Elektrik tesisleri disiplini, elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımını sağlayan çeşitli cihazların tasarımı, yüksek gerilim cihazlarının tasarımını, işletimi ve bakımını içerir; elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler ise düşük gerilimlerde çalışan sistemlerin çalışan sistemlerin tasarımını, geliştirilmesini, işletim ve bakımını içerir. Elektromanyetik alanlar ve mikrodalga tekniği disiplini ise gerek yüksek gerilim ile gerekse düşük gerilim ile çalışan pek çok sistemin içersinde içerisinde yer alır ve sistemlerin çalışmasını sağlar. Kontrol ve kumanda sistemleri ise düşük gerilimde çalışan cihazlarla örneğin; bilgisayar, yüksek gerilimde çalışan cihazların kontrolu ve denetimi sağlanır. Bu programın mezunları telekomünikasyon, alternatif enerji ve otomasyon sistemleri, yüksek gerilim cihazları üreten endüstri sektörlerinde görev yaparlar. Elektrik–Elektronik Mühendisliği lisans programı İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki ayrı program şeklinde yürütülmektedir.

 

Eğitim Olanakları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Programında eğitim ve öğretim faaliyetleri, son teknoloji cihazlarla donatılmış laboratuvarlarla ve çağımızın gerektirdiği her türlü teknolojik olanağı içeren sınıf ortamlarında verilmektedir. Bölümümüz bünyesinde nitelikli ve tanınmış üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış sekiz öğretim üyesi görev yapmaktadır. Öğretim üyelesi kadromuz, kendi uzmanlık alanlarında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tez danışmalığı yürüten bilimsel çalışmalar sürdüren tecrübeli akademisyenlerden oluşmaktadır. Eğitim dili Türkçe ve İngilizce olmak üzere müfredatları tamamen aynı iki adet programımız mevcuttur. Dört yıllık lisans programlarımıza ek olarak, bilimsel araştıma ve geliştirme odaklı eğitim dili İngilizce olan yüksek lisans (M.S.) ve doktora (PhD) programlarımız yer alır. Lisans eğitimi alan olan öğrencilerimiz, günümüz gereksinim ve beklentilerine göre düzenlenmiş olan elektrik tesisleri, elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği ile kontrol ve kumanda sistemleri alanlarda uzmanlaşma olanağına sahip olurlar.

 

Kariyer Alanları

Bu programdan mezun olanlar; telekomünikasyon, otomasyon ve enerji gibi dev sektörlerin yanı sıra endüstrideki birçok alanda gerek mühendislik ve gerekse yöneticilik yapabilirler. Pek çok kurum ve kuruluşun AR-GE bölümlerinde görev alarak araştırma ve geliştirmeye büyük katkı  koyabilirler. Bunlar arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrik Dağıtım Şirketleri, Elektrik İletim Şirketleri, İnşaat Şirketleri, Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketleri, Otomotiv Sanayi, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumları, Elektronik ve telekomünikasyon tarasım ve imalat şirketleri (örneğin; Vestel Elektronik, Beko, Turkcell, Aria, Huawei, Ericsson vb.) gibi kurum ve kuruluşlar yer almaktadır. Ayrıca mezunlarımız Elektrik Mühendisleri Odasına (EMO) üye olarak Serbest Mühendis Müşavir (SMM) yetkisi alabilirler ve bürolarında tasarım yapma, uygulama, test, kontrol ve imza gibi Elektrik Mühendisliğine özgü görevleri rahatlıkla yerine getirebilirler.

Son güncelleme: 16-08-2018