• UKÜ Online

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Elektrik - Elektronik Mühendisliği elektrik tesisleri, elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği ile kontrol ve kumanda sistemleri disiplinlerinden oluşur. Elektrik tesisleri disiplini, elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımını sağlayan çeşitli cihazların tasarımı, yüksek gerilim cihazlarının tasarımını, işletimi ve bakımını içerir; elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler ise düşük gerilimlerde çalışan sistemlerin çalışan sistemlerin tasarımını, geliştirilmesini, işletim ve bakımını içerir. Elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği disiplini ise gerek yüksek gerilim ile gerekse düşük gerilim ile çalışan pek çok sistemin içersinde içerisinde yer alır ve sistemlerin çalışmasını sağlar. Kontrol ve kumanda sistemleri ise düşük gerilimde çalışan cihazlarla örneğin; bilgisayar, yüksek gerilimde çalışan cihazların kontrolu ve denetimi sağlanır. Bu programın mezunları telekomünikasyon, alternatif enerji ve otomasyon sistemleri, yüksek gerilim cihazları üreten endüstri sektörlerinde görev yaparlar. Elektrik–Elektronik Mühendisliği Lisans programı İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki ayrı program şeklinde yürütülmektedir.

 

Bölüm Misyonu

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümünün misyonu iş dünyasının ve toplumun ihtiyacı olan konularda, öğrencilerini mühendislik bilgisi ile donatarak; ulusal ve uluslararası platforumlarda rekabet edebilen, bireysel ve takım çalışmalarında başarılı, tasarım yeteneği gelişmiş, hızla değişen ve gelişen mühendislik teknolojisini takip edebilen, öz güveni gelişmiş, çağdaş ve etik değerlere bağlı, yaratıcı ve etkin iletişim becerisi kazanmış mühendisler yetiştirmektir.

 

Eğitim Olanakları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde eğitim ve öğretim faaliyetleri, son teknolji cihazlarla donatılmış laboratuvarlarla ve çağımızın gerektirdiği her türlü teknolojik olanağı içeren sınıf ortamlarında verilmektedir. Bölümümüz bünyesinde nitelikli ve tanınmış üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış sekiz öğretim üyesi görev yapmaktadır. Öğretim üyelesi kadromuz, kendi uzmanlık alanlarında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tez danışmalığı yürüten bilimsel çalışmalar sürdüren tecrübeli akademisyenlerden oluşmaktadır. Bölümümüzde eğitim dili Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki adet dört yıllık lisans programlarımıza ek olarak, bilimsel araştıma ve geliştirme odaklı eğitim dili İngilizce olan yüksek lisans (M.S.) ve doktora (PhD) programlarımız yer alır. Lisans eğitimi alan olan öğrencilerimiz, günümüz gereksinim ve beklentilerine göre düzenlenmiş olan elektrik tesisleri, elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği ile kontrol ve kumanda sistemleri alanlarda uzmanlaşma olanağına sahip olurlar.

 

Akreditasyonlar ve Üyelikler

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) Lisans programı Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından denetlenerek akredite edilmiştir. Akredite edilmiş programlar MÜDEK’in resmi web sayfasında yayınlanmaktadır.

 

MÜDEK

Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE-European Network for Accreditation of Engineering Education) adlı kuruluşa üye olmuş,

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yükseköğretim kurumlarının mühendislik programlarında ulusal, sektörel ve program yeterlilikleri odaklı ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak resmen tanınmış,

Akredite edeceği mühendislik eğitimi programlarına EUR-ACE Label vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirilmiştir;

IEA -Washington Accord'a tam üye (Full Member Signatory) olmuştur.

 

Kariyer Alanları

Bu bölümden mezun olanlar; telekomünikasyon, otomasyon ve enerji gibi dev sektörlerin yanı sıra endüstrideki birçok alanda gerek mühendislik ve gerekse yöneticilik yapabilirler. Pek çok kurum ve kuruluşun AR-GE bölümlerinde görev alarak araştırma ve geliştirmeye büyük katkı  koyabilirler. Bunlar arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrik Dağıtım Şirketleri, Elektrik İletim Şirketleri, İnşaat Şirketleri, Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketleri, Otomotiv Sanayi, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumları, Elektronik ve telekomünikasyon tarasım ve imalat şirketleri (örneğin; Arçelik, Vestel Elektronik, Beko, Turkcell, Aria, Huawei, Ericsson vb.) gibi kurum ve kuruluşlar yer almaktadır. Ayrıca mezunlarımız Elektrik Mühendisleri Odasına (EMO) üye olarak Serbest Mühendis Müşavir (SMM) yetkisi alabilirler ve bürolarında tasarım yapma, uygulama, test, kontrol ve imza gibi Elektrik Mühendisliğine özgü görevleri rahatlıkla yerine getirebilirler.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Mühendislik Fakültesi
Bilim ve Teknoloji Merkezi, ST 226
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2401
Fakülte E-posta: secretary-fe@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. Mehmet Kuşaf 
Bölüm Başkanı E-posta: mkusaf@ciu.edu.tr
 

 

Son güncelleme: 26-12-2018