• UKÜ Online

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği Lisans Programında okumak istiyorum çünkü…

Elektrik ve Elektronik sanayisinin hızla gelişimi neticesinde ortaya çıkan fiber optik sistemler, uydu ve kablosuz iletişim teknolojilerini geliştiren; güneş panelleri, rüzgâr türbinleri gibi yenilenebilir elektrik enerjisi üretimini sağlayan sistemleri tasarlayan ve yeni uygulama alanları yaratan; robotlar ve programlanabilir denetleyiciler gibi otomatik kontrol mekanizmalarını geliştiren mühendis olmayı amaçlıyorum. Bu programdan mezun olarak, modern ve teknolojik elektrik ve elektronik cihazları tasarlayan ve geliştiren üst düzeyde akademik ve analitik düşünme yeteneğine sahip, ekip çalışmasına yatkın, yeniliklere açık ve teknolojik uygulamalarla hayatı kolaylaştıracak çözümler üreten bir mühendis olmayı hedefliyorum.        

Eğitimin İçeriği

Program Elektrik Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği disliplinlerini içerisinde barındırmaktadır. Elektrik Mühendisliği elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı, elektrik enerji sistemlerinin ve elektrik enerjisi ile çalışan her türlü cihazın tasarımını, geliştirilmesini, denetimini, güvenliğini, işletim ve bakımını içermektedir. Elektronik Mühendisliği ise haberleşme teknikleri ve teknolojileri, elektromanyetik alanlar ve sinyal işleme teknolojileri mikroelektronik teknolojileri gibi düşük gerilimlerle ve akımlarla çalışan sistemlerin tasarımını, geliştirilmesini, işletim ve bakımını içermektedir. Robotlar ve programlanabilir denetleyiciler ise endüstriyel kontrol sistemleri kapsamındadır. Bu sistemler gerek yüksek gerilim ve gerekse düşük gerilimle tümleşik bir şekilde çalışan pek çok cihazı içermektedir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği ayrıca bu tür tümleşik sistemlerin geliştirilmesinde ve denetiminde büyük görevler üstlenmektedir.

Kariyer olanakları nelerdir?

Bu programdan mezun olanlar; haberleşme, otomasyon ve enerji gibi dev sektörlerin yanı sıra endüstrideki pek çok alanda gerek mühendislik ve gerekse yöneticilik yapabilirler. Pek çok kurum ve kuruluşun AR-GE bölümlerinde görev alarak araştırma ve geliştirmeye büyük katkı  koyabilirler. Mezunlarımızın yazılım geliştirme alanında da kendilerini geliştirerek yazılım mühendisi olarak pek çok firmada görev yapabilirler. Mezunlarımız kendi ülkelerindeki Elektrik Mühendisleri Odasına (EMO) üye olarak Mühendisilik yetkisi alabilirler ve bürolarında yetkili Elektrik Mühendisi olarak proje kapsamında tasarım, uygulama, test, kontrol gibi görevleri rahatlıkla yerine getirebilirler. Ayrıca mezunlarımız akademik kariyer yapmak üzere Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırarak kendilerini bilim adamı olacak şekilde yetiştirebilirler.

Kısaca Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik Elektronik Mühendisliğinin geniş alan yelpazesini daha iyi gözlemleyebilmek adına çeşitli teknik geziler (elektrik üretim santralleri, radyo televizyon kurumu, hava limanı gibi) ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek amacı ile birçok seminerler yapılmaktadır. Uygulamalı yaz stajları sayesinde ise öğrenciler, mühendislerin iş hayatındaki aktif rolünü öğrenme ve programın uygulama alanlarındaki faaliyetleri görme imkanına sahip olmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz istedikleri takdirde kısmi çalışma olanaklarından yararlanabilmektedirler. Bu olanaklar laboratuvar ortamlarında kısmi zamanlı asistan olarak sağlanmaktadır.

Araştırma ve Uygulamalar

Bölümümüzde pek çok dersin teorik ve uygulama kısmı bulunmaktadır. Derslerin uygulama kısmı teknolojik cihazlarla donanmış laboratuvarlarımızda gerçekleşmektedir. Öğrencilerimiz çeşitli elektrik ve elektronik laboratuvar ekipmanlarını kullanarak deneyler yapmakta, teorik bilgilerini pratiğe dökerek mühendislik eğitiminin uygulama kısmını tamamlamaktadırlar. Öğrencilerimiz öğretim elemanlarımızın yürüttükleri projelerde aktif rol alarak proje uygulama ve geliştirme yöntemlerini öğrenmektedirler. Öğrencilerimiz gerek Üniversiteler ve gerekse Bilimsel kuruluşlar tarafından düzenlenen yarışmalarda Üniversitemiz tarafından desteklenmekte bu ise öğrencilerimize mücadeleci olmayıı ve rekabet ortamında başarıya ulaşmanın zorluklarını öğretmektedir.

Kısa Sözler…

Doç. Dr. Mehmet KUŞAF, Bölüm Başkanı

“Bölümümüz deneyimli ve alanında uzman öğretim üyesi kadrosu ve son teknoloji cihazlarla donatılmış laboratuvar olanakları ile öğrencilerimize kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Öğrencilerimiz öğretim üyelerimiz tarafından yürütülen pek çok projede ve bilimsel faaliyetlerde görev alarak kendilerini geliştirmekte; AR-GE ve inovasyon  faaliyetlerine ve ayrıca  lisansüstü eğitimine kendilerini hazırlayabilmektedirler.”

Galib ABAY, Bölüm Öğrencisi

Ben üniversitemizin 4. Sınıf son dönem öğrecisiyim. Okulda dolu dolu 4 sene geçirdim.Bu süre içinde gerek derslerimizde gerekse öğretmenlerimizle olan diyaloglarımızda, ileride hem sosyal hayatımda hemde iş hayatımda kulanabileceğim bir dolu bilgiler ve nasihatlar aldım. Okulumuzda aldığım eğitim benim eksiklerimi tamamlamama ve üzerlerine daha bir çok konuda yeni bilgiler eklememe fırsat verdi. Hem hocalarımızın bizim üzerimizdeki özeni hem de okulumuzun bize tanıdığı laboraturalarda teorik bilgilerimizi pratiğe dökme fırsatı buldum. İnanıyorum ki  ileride bu dört sene boyunca elde ettiğim bilgiler, tecrübeli hocalarımızdan aldığım nasihatlar birçok kapıyı açmama yardımcı olacak. Bu nedenle başta hocalarıma ve okuluma şahsıma verdikleri emek için çok teşekkür ederim.

Akademik Program