• UKÜ Online

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilişim Sistemleri Mühendisliği okumak istiyorum çünkü…

Evimdeki bilgisayarımda ya da cebimde taşıdığım akıllı telefonum ile aklıma gelebilecek her şeyi yapabiliyorum. Nasıl bir sistem aracılığı ile bunun mümkün olabileceğini merak ettiğimde, bu devasa yapının Bilişim Sistemleri sayesinde yürütüldüğünü öğrendim. Bu yüzden, Bilişim Sistemlerini veya uygulamalarını tasarlayan, geliştiren, yöneten, kuran ya da kullanımına hakim olan bir uzman olarak kariyer yapmak istediğime karar verdim. Üniversite eğitimimi Bilişim Sistemleri Mühendisliği alanında yaparak gelecekte parlak bir kariyere sahip olmak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

Diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi, Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencileri ilk iki yıl içinde kendileri için gerekli olan tüm Matematik ve Fizik derslerini tamamlarlar. Aynı zamanda kendi alanları ile ilgili temel ders niteliğinde olan programlamaya giriş, algoritmalar, bilişim sistemlerinin temelleri, sayısal tasarım, devre analizi, bilgisayar mimarisi, görsel programlama, Internet programlamaya giriş ve veri yapıları gibi dersleri alırlar. Ayrıca yönetim ve işletme alanlarındaki temel bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla İşletmeye giriş, Mühendislik Yönetimi ve Mühendislik Ekonomisi derslerini de alırlar.Üçüncü yıldan itibaren bilişim sistemleri alanında gereksinimleri olan; işletim sistemleri, nesneye yönelik programlama, veri tabanları, bilgisayar ağları gibi temel bilgisayar bilimleri derslerinin yanında bilişim sistemleri alanından bilgi güvenliği, proje yönetimi, yönetim bilgi sistemleri,bilgi sistemleri analiz ve tasarımı ile iş zekası derslerini alarak bu disiplin için gerekli tüm derslerini tamamlarlar. Bunun yanında Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme fakültesinden alabilecekleri seçmeli derslerle farklı alanlardaki bilgilerini geliştirebilirler.

Kariyer olanakları nelerdir?

Bölümümüzün temel amaçlarından biri öğrencilerini, bilişim sistemlerini tasarlayan, geliştiren ya da kullanan özel ya da kamu kurumlarında en yüksek düzeyde bilgi birikimi ve deneyimle çalışmalarını sağlayacak şekilde hazırlayarak mezun etmektir. Program öğrencileri mezun olduktan sonra yazılım, bankacılık, finans, üretim firmalarında, pazarlama, elektronik ticaret şirketlerinde ve telekomünikasyon sektörlerinin yanı sıra bilgisayar oyunları, mobil uygulamalar ya da bulut bilişim gibi son zamanlarda parlayan sektörlerde de çalışabilirler. Mezunlarımızın bir kısmı ise, eğitimleri sırasında edinmiş oldukları disiplinler arası eğitim sayesinde yurtiçi ve yurtdışında saygın üniversitelerin farklı alanlardaki akademik programlarında yüksek lisans veya doktora eğitimlerine devam etmeyi tercih edebilirler.

Kısaca Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilim ve teknolojideki gelişmeler son yıllarda inanılmaz bir hıza ulaşmıştır. Teknolojik ilerlemeler ile birlikte işlenmesi gereken veri miktarı ve niteliği de gittikçe artmaktadır. Bilgi’ye ulaşmak, onu işlemek, değerlendirmek ve dönüştürmek için kullandığımız Bilişim Sistemleri, bütün yönleriyle gelişmiş toplumların yapıtaşlarından biri haline gelmiştir. Bilişim sistemleri, evlerimizde kullandığımız oyun konsollarından, finansal kurumların kullandıkları büyük veritabanlarına, telekomünikasyon şirketlerinin kullandıkları haberleşme sistemlerinden uydu haberleşmesine, internet servislerini sağlayan sistemlerden sosyal ağları sunan sistemlere kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sistemleri tasarlayacak,geliştirebilecek, işletmesini yapabilecek veya yönetebilecek uzmanlar Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunları arasından rahatça seçilebilirler.

Araştırma ve Uygulamalar

Bölüm bünyesinde teorik derslerin yanısıra öğrencilerimizin kendilerini mezuniyet sonrasına en iyi şekilde hazırlayabilmeleri için araştırma ve uygulamaya büyük önem verilmektedir. Özellikle bilgisayar uygulamalarında, üniversitemizin bize sunduğu beş bilgisayar laboratuvarı ile, her öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde, yüksek hızlı Internet olanağı sayesinde öğrencilerimiz kendilerini çok kolay şekilde geliştirebilmektedirler. Bunun yanında devre analizi ve mantık laboratuvarlarında temel elektronik ve bilgisayar dersleri için uygulamalar yapılmaktadır. Öğrencilerimiz, üniversitemizin her noktasından kablosuz haberleşme ile internete kolayca erişebilmektedirler. Kütüphanemizin sunduğu zengin basılı kaynaklar yanında, üye olduğumuz birçok dijital kaynaklar sayesinde öğrencilerimiz bilgilerini kolayca artırabilmekte ve araştırma sonuçlarını da zenginleştirebilmektedirler. Ayrıca alanlarında uzman öğretim üyeleri tarafından yönlendirilen öğrencilerimiz bireysel veya takımlar kurarak ulusal ve uluslararası yarışmalarda da birçok başarı elde etmektedirler.

Kısa Sözler…

Yrd. Doç. Dr. Devrim SERAL, Bölüm Başkanı

“Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, Bilişim Sistemeleri ve Mühendislik disiplinlerinde güncel ve en yüksek düzeyde bilgiye sahip olmalarına olanak tanıyacak ders içeriklerinin yanında, iş hayatında en fazla ihtiyaçları olacak; araştırma, zamanlama, planlama ve gurup çalışması yapabilme gibi niteliklerini geliştirecek şekilde eğitim almaktadırlar. Aldıkları bu eğitimin nitelik ve kalitesi sayesinde mezuniyetlerinden sonra kolayca iş bulabilmekte ve iş yaşantısına uyum sağlayabilmektedirler. “

Itır EMİROĞLU, Bölüm Öğrencisi

Yıllardır hayalini kurduğum bölüme ilk başladığımda, kafamda birçok soru işareti bulunuyordu. Ancak okula başladıktan sonra, kafamdaki soru işaretleri hocalarımın yıllardan gelen bilgi birikimini ve tecrübesini gördükten sonra giderildi. Gerek teorik, gerek pratik alanlarda yoğun bir eğitim almamızdan dolayı, mezun olduğumda donanımlı bir mühendis olacağıma inanıyorum. Eğitimimde emeği geçen hocalarıma çok teşekkür ediyorum.

Akademik Program