• UKÜ Online

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Programı

Programın Hakkında

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler son yıllarda inanılmaz bir hıza ulaşmıştır. Bu teknolojik ilerlemeye paralel olarak, işlenmesi gereken veri miktarı ve niteliği de gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. Bilgiye ulaşmak, onu işlemek, değerlendirmek ve dönüştürmek için kullanılan Bilişim Sistemleri, bütün yönleriyle gelişmiş toplumların yapı taşlarından biri haline gelmiştir. Bilişim sistemleri, evlerde kullanılan oyun konsolu sistemlerinden, finansal kurumların kullandıkları büyük veritabanı sistemlerine, telekomünikasyon şirketlerinin kullandıkları haberleşme sistemlerinden uydu haberleşme sistemlerine, İnternet servislerini sağlayan sistemlerden sosyal ağların üzerlerinde çalışan sistemlere kadar sayısız alanda kullanılmaktadır. Bu sistemleri tasarlayacak, geliştirebilecek, işletmesini yapabilecek veya yönetebilecek yeteneklere sahip bilişim uzmanları Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunları arasından rahatça seçilebilirler. 

 

Eğitim Olanakları

Diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi, Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencileri ilk iki yıl içinde kendileri için gerekli olan tüm Matematik ve Fizik derslerini tamamlarlar, aynı zamanda kendi alanları ile ilgili temel ders niteliğinde olan programlamaya giriş, algoritmalar, bilişim sistemlerinin temelleri, sayısal tasarım, devre analizi, bilgisayar mimarisi, görsel programlama, İnternet programlamaya giriş ve veri yapıları gibi dersleri alırlar. Ayrıca yönetim ve işletme alanlarındaki temel bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla İşletmeye Giriş, Mühendislik Yönetimi ve Mühendislik Ekonomisi derslerini de alırlar. Üçüncü yıldan itibaren bilişim sistemleri alanında gereksinimleri olan; işletim sistemleri, nesneye yönelik programlama, veri tabanları, bilgisayar ağları ve gibi temel bilgisayar bilimleri derslerinin yanında bilişim sistemleri alanından bilgi güvenliği, proje yönetimi, yönetim bilgi sistemleri, bilgi sistemleri analiz ve tasarımı ile iş zekası derslerini alarak bu disiplin için gerekli tüm derslerini tamamlarlar. Bunun yanında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden ve İşletme Fakültesinden alabilecekleri seçmeli derslerle farklı alanlardaki bilgilerini geliştirebilirler. Programımızın Oracle Academy ve Microsoft Imagine Academy üyelikleri de vardır.

 

Kariyer Olanakları

Bilişim Sistemleri Mühendisliği lisans programının temel amacı, öğrencilerini hızla değişen sektör içinde bilişim sistemlerini tasarlayan, geliştiren ya da kullanan özel ya da kamu kurumlarında en yüksek düzeyde bilgi birikimi ve deneyimle çalışmalarını sağlayacak şekilde hazırlayarak mezun etmektir. Program öğrencileri mezun olduktan sonra yazılım, bankacılık, finans, üretim firmalarında, pazarlama, elektronik ticaret şirketlerinde ve telekomünikasyon sektörlerinin yanı sıra bilgisayar oyunu, mobil uygulama ya da bulut bilişim gibi son zamanlarda popüler olan sektörlerde de kolaylıkla çalışabilirler. Mezunların bir kısmı ise, eğitimleri sırasında almış oldukları disiplinlerarası eğitim sayesinde yurt içi ve yurt dışında bulunan saygın üniversitelerin farklı alanlardaki akademik programlarında yüksek lisans veya doktora eğitimlerine devam etmeyi tercih edebilirler.

Son güncelleme: 16-08-2018