• UKÜ Online

Bilgisayar Mühendisliği Programı

Program Hakkında

Bilgisayar mühendisliği teknoloji ve yeniliğin kesişme noktasında yer alır. Bundan dolayı Bilgisayar mühendisliği programı öğrencilerine matematik, fizik, bilgisayar mühendisliği ve teknik alanlarda güçlü bir altyapı oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bu programdan mezun olan öğrenciler, verilen temel ilkeleri kullanarak donanımsal ve yazılımsal olarak bilgisayar sistemlerini analiz edebilecek ve değerlendirebilecek niteliklere sahip olurlar. Mezunlarımız ayrıca bilişim problemleri için en son teknolojik çözümleri, hem donanımsal hem de yazılımsal olarak çeşitli bilgisayar sistemleri tasarlayarak çözebilecek yetenekte olurlar. Tüm Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri, yukarıda verilen programa özgü amaçların yanında sosyal sorumluluk, profesyonellik ve mesleki etik konusunda da bilgi sahibi olurlarken liderlik ve takım çalışması becerilerini geliştirme fırsatı da yakalarlar.

 

Eğitim Olanakları

Bilgisayar mühendisliği lisans programının ders müfredatı, kamu ve özel kurumlarının güncel ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bölüm müfredatı içerisinde, alan dersleri yanında matematik, fizik, kimya, elektrik elektronik mühendisliği dersler ve bölüm dışı sosyal bilimler alanından da dersler yer almaktadır. Bilgisayar mühendisliği alan derslerinin yaklaşık olarak tümü uygulama ağırlıklı olup, öğrencilerimizin almış oldukları teorik eğitim, yaptıkları projeler aracılığı ile pekiştirilmektedir. Bilgisayar mühendisliği lisans programı öğrencileri, eğitimleri süresince kendi alanlarından olan yapay zeka, veri tabanları, işletim sistemleri, bilgisayar ağları, çeşitli programlama dilleri ve programlama yöntemleri, mikro işlemciler, sinyal işleme ve proje yönetimi gibi dersler alırlar. Bu sayede kendilerini kolayca iş hayatına hazırlayabilirler.

 

Akreditasyonlar ve Üyelikler

Bilgisayar mühendisliği lisans programı, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite edilmiş olup, Oracle Academy ve Microsoft Imagine Academy üyeliklerine sahiptir.

 

Kariyer Alanları

Lisans programından mezun olan öğrencilerimiz “Bilgisayar Mühendisi” ünvanını alırlar. Öğrencilerimiz, öğrenim hayatları boyunca kazandıkları nitelikli bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde mezun olduktan sonra da, dünyanın her yerinde çalışma ve kariyer yapma olanağına sahip olurlar. Program mezunları bilgi işlem yönetimi, yazılım geliştirme, yazılım tasarımı, veritabanı yönetimi ve tasarımı, sistem güvenliği, bilişim sistemleri danışmanlığı, web tabanlı uygulama geliştirme, mobil uygulama geliştirme, sistem entegrasyonu, endüstriyel yazılımlar, yazılım projeleri yönetimi, bilgisayar ağları kurulumu, ağ yönetimi ve sistem yönetimi gibi çok geniş alanda kariyer olanağına sahip olurlar. Ayrıca aldıkları nitelikli ve kaliteli eğitim sayesinde bilgisayar teknolojileri ile ilgili herhangi konuda lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer olanaklarına sahip olabilirler.

Son güncelleme: 16-01-2018