• UKÜ Online

Bilgisayar Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Bölümümüzde uygulanan eğitim-öğretim planları çağımızın bilim ve teknolojideki mevcut gelişmelerini izleyerek yenilikçi bir altyapıyla ilerlemektedir. Bu doğrultuda, temel mühendislik bilgilerinin yanı sıra öğrencilerimize alanları ile ilgili konularda uzmanlaşmaya yönelik eğitim olanağı sağlanmaktadır. Bölümüzde lisans düzeyinde iki program yürütülmektedir. Bunlar; Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği programlarıdır. Her iki programın da öğretim dili İngilizcedir. Bilgisayar Mühendisliği lisans programı yapay zeka, veri tabanları, işletim sistemleri, bilgisayar ağları, farklı programlama dilleri ve programlama yöntemleri, mikro işlemciler, sinyal işleme  ve proje yönetimi gibi dersleri işlerken, Bilişim Sistemleri Mühendisliği Programı, teorik olarak temel bilimler ve matematik bilgisi, pratikte ise sistemlerin yapılandırılması tam, iletişim ve bilgisayar alanlarına yoğunlaşır.

 

Eğitim Olanakları

Bölümde dersler son derece modern ve her türlü gelişmiş olanağa sahip olan sınıf ortamlarında, eğitim ve öğretim faaliyetlerini, çağımızın gerektirdiği gibi teknolojik cihazlarla donatılmış laboratuvar ortamlarında verilmektedir. Bilgisayar Mühendisliği lisans programımız  Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite edilmiş olup bölüm bünyesinde bulunan programlarımız Oracle Academy ve Microsoft Imagine Academy üyeliklerine sahiptir. Bölümümüz dersleri alanında uzman bir doçent, beş yardımcı doçent tarafından yürütülmektedir. Öğrencilerimiz, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra ilgi duydukları alanda uzmanlaşmak ve araştırma becerilerine geliştirmek adına Yüksek Lisans ve Doktora programlarımıza devam edebilirler.

 

Kariyer Alanları

Bölümümüz çağımızın en önemli alanlarından Bilgisayar ve Bilişim sistemleri alanlarında sektörün ihtiyaç duyduğu bilgi birikimi ve deneyime sahip uzman mühendisler yetiştirmektedir. Bölümümüz bünyesindeki Bilgisayar Mühendisliği Programı mezunları ulusal ve uluslararası sektördeki çeşitli alanlarında; bilgi işlem merkezlerinde yönetici, yazılım geliştirme, yazılım tasarımı, veritabanı mühendisi olarak görev alabilmekte, ayrıca kazandıkları bilgi birikimi ve deneyimleri sayesinde araştırma ve geliştirme proje mühendisi de olabilmektedir. Bilişim Sistemleri Mühendisliği Programı mezun öğrencilerimiz de kamu ve özel kuruluşların bilgi teknolojilerinin sistem ve uygulamalarının, planlanmasından yürütülmesine kadar olan tüm süreçleri ile ilgili idare yapılarında çalışabilmektedirler. Hızla gelişen bu sektörde bilimsel çalışma ve araştırma yapmak isteyen mezunlarımız da lisansüstü eğitim alarak  kariyerlerine devam edebilmektedirler.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Mühendislik Fakültesi
Bilim ve Teknoloji Merkezi, ST 226
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2401
Fakülte E-posta: secretary-fe@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Devrim Seral 
Bölüm Başkanı E-posta: dseral@ciu.edu.tr
 

 

 

Son güncelleme: 26-12-2018