• UKÜ Online

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum çünkü…

Günümüzde, neredeyse her alanda bilgisayarlar ve ilgili teknolojilerin yaygın olarak kullanıldığını görmekteyim. Kurumların ya da işletmelerin neden bilgisayar sistemlerini kullandıklarını araştırdığımda, birçok işlemin bilgisayar sistemleri sayesinde kolayca, hızlı ve hatasız olarak yerine getirildiğini öğrendim. Ayrıca okuduğum ya da izlediğim yayınlarda bilgisayar teknolojisi ile ilgili alanlarda sürekli nitelikli eleman ihtiyacına gerek olduğunu görüyorum. Benimde teknolojiye özel ilgim olduğundan dolayı, hem zevkle eğitim alabileceğim hemde kolayca kariyer sahibi olabileceğim Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

Bilgisayar Mühendisliği lisans programının ders müfredatı, kurumların güncel ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Müfredat içerisinde, alan dersleri yanında matematik, fizik, kimya, elektrik elektronik mühendisliği ve bölüm dışı sosyal bilimler alanından da  dersler yer almaktadır. Bilgisayar Mühendisliği alan derslerinin yaklaşık olarak tümü uygulama ağırlıklı olup, öğrencilerimizin almış oldukları teorik eğitim, projeler aracılığı ile pekiştirilmektedir. Bilgisayar mühendisliği lisans programı öğrencileri, eğitimleri süresince kendi alanlarından yapay zeka, veri tabanları, işletim sistemleri, bilgisayar ağları, farklı programlama dilleri ve programlama yöntemleri, mikro işlemciler, sinyal işleme  ve proje yönetimi gibi dersler alırlar. Bu sayede kendilerini kolayca iş hayatına hazırlayabilirler.

Kısaca Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Lisans programından mezun olan öğrencilerimiz “Bilgisayar Mühendisi” unvanını alırlar. Öğrencilerimiz, mezuniyetlerinden sonra dünyanın her yerinde çalışabilecek nitelikte bilgi birikimine ve deneyime sahip olurlar. Program mezunları bilgi-işlem yönetimi, yazılım geliştirme, yazılım tasarımı, veri tabanı yönetimi ve tasarımı, sistem güvenliği, bilişim danışmanlığı, web tabanlı uygulama geliştiricisi, mobil uygulama geliştiricisi, sistem entegrasyonu, endüstriyel yazılımlar, yazılım projeleri yönetimi, bilgisayar ağları kurulumu, ağ yönetimi ve sistem yönetimi gibi alanlarda kariyer yapabilirler. Ayrıca aldıkları nitelikli ve kaliteli eğitim sayesinde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer de yapabilirler.

Araştırma ve Uygulamalar

Bölümümüz öğretim üyeleri, verdikleri dersler yanında, uzmanlık alanlarında bilimsel çalışmalar yapmakta ve yapmış oldukları çalışmaları konferanslarda sunmakta veya bilimsel dergilerde yayımlamaktadırlar. Yapılan bu çalışmalardan bazıları telekomünikasyon, yüz tanıma, bilgi erişimi, veri madenciliği, robotlar, mobil uygulamalar gibi güncel konulardır. Öğrencilerimiz bilgisayar bilimleri kulübü içerisinde proje gruplarına üye olarak kendilerini geliştirme ve ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılma şansına sahip olmaktadırlar. Bilgisayar bilimleri kulübünde öğrencilerimiz; robot, işletim sistemleri, bilgisayar ağları, TV broadcasting, nesnelerin interneti gibi alanlarda çalışmalar yapabilmektedir.

Kısa Sözler…

Yrd. Doç. Dr. Devrim SERAL, Bölüm Başkanı

“Bilgisayar Mühendisliği lisans programı nitelikli eğitim kadrosu ve zengin olanakları sayesinde sürekli değişen ve gelişen bilgisayar teknolojilerine ayak uydurabilecek öğrenciler yetiştirmektedir. Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz, günümüzün en revaçta iş alanlarından biri olan bilgisayar teknolojileri konusunda, sektörde lider konumda olan özel şirketlerin her seviyesinde çalışabilecek veya kendi şirketlerini kurabilecek nitelikte bir eğitim alırlar.”

Mustafa Kemal GİLOR, Bölüm Öğrencisi

“Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar ile sinerjiye sahip her üniversite adayının kariyer edinebileceği, okulumuzun seçkin akademik kadrosu ile her bireyin bilgi seviyesini üst çıtaya çıkarabileceği, fevkalade bir bölüm. Gündelik hayatımızın en önemli yapı taşı haline gelen ve yediden yetmişe herkes tarafından kullanılan bilgisayar ve akıllı cihaz kullanıcıları için daha anlaşılır ve kolay hale getirmek bölümümüzün yegane misyonu olmakla beraber, bu hedefi kendine misyon edinebilecek herkesin tercihleri arasında bulunmalı.”

Akademik Program

İletişim

Mühendislik Fakültesi

Bilim ve Teknoloji Merkezi, ST 226

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey 

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2401)

Faks: +90 392 671 1143

Fakülte E-posta: secretary-fe@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta:  dseral@ciu.edu.tr