• UKÜ Online

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

Bölüm Hakkında 

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü, yaşadığı topluma ve dünyaya karşı etiksel ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, mesleğinde yeterli bilgi ve donanım kazanmış, eleştirel bakış açısına sahip ve yapıcı çözüm önerileri üretebilen uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim dili İngilizce olan bölümümüzde öğrencilerimize, hem kuramsal hem de uygulamaya dönük dersler verilmekte, atölye ve proje çalışmalarıyla, kuramsal bilgilerini uygulama becerilerinin gelişmesi için olanak sunulmaktadır. Bölümümüzde zorunlu olan ve 20’şer iş gününü kapsayan iki yaz stajı, yurt içi ve yurt dışı kuruluşlarda gerçekleştirilebilmektedir. Birisi halkla ilişkiler, diğeri de reklamcılık alanlarında yapılan bu stajlar sayesinde öğrencilerimiz gerek iş dünyasını tanıma gerek güncel uygulamaları profesyonel ortamda yakından gözlemleyip, deneyimleme şansına sahip olmaktadır.

 

UKÜ Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü’nün Özgörevleri
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü’nün özgörevleri; başta reklamcılık ve halkla ilişkiler olmak üzere iletişim biliminin çeşitli alanlarında yeterli bilgi ve donanım kazanmış, bilgi teknolojilerinden aktif olarak faydalanan, eleştirel bakış açısına sahip, sorunlar karşısında çözüm önerileri üretebilen, bireysel ve grup çalışmalarına yatkın, özgüveni gelişmiş, yaşadığı topluma karşı sosyal sorumluluklarının farkında olan ve yaşam boyu öğrenmenin gerekliliğini benimsemiş mezunlar yetiştirmektir.
 

Eğitim Olanakları 

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümünde öğrencilerimiz akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir eğitim kadrosundan kuramsal ve uygulamaya dönük dersler almakta ve çağdaş iletişim dünyasının ihtiyaç duyduğu donanıma sahip mezunlar olarak yetiştirilmektedir. Bölümümüz bünyesinde aktif olan Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kulübü tüm fakülte öğrencilerimizin katılımına açık olup öğrencilerimizin çeşitli aktiviteler düzenleme ve farklı reklam ve halkla ilişkiler kampanyaları tasarlayama olanağına sahip oldukları bir ortam sağlamaktadır.  Aynı zamanda, öğrencilerimiz İletişim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren UKÜ Haber Ajansı ve televizyon stüdyosunda görev alma olanağı bulabilmekte, böylece reklam ve halkla ilişkiler alanlarında başarılı olmak için büyük önem taşıyan yazma ve görsel anlatım becerilerini geliştirme şansına sahip olabilmektedir. Her yıl Reklamcılık ve Halkla İlişkiler alanlarından uzmanlar ve saygın isimler yarı zamanlı ders vermek, sunum yapmak veya atölye çalışması düzenlemek üzere bölüme davet edilmektedir. Bu sayede Reklamcılık ve Halkla İlişkiler profesyonelleri öğrencilerle biraraya gelip bilgi ve birikimlerini paylaşabilmekte, bu da öğrencilerimizin mesleki gelişiminde önemli bir katkı sağlamaktadır.

  

Kariyer Alanları 

Günümüzün yükselen mesleklerinden Reklamcılık ve Halkla İlişkiler alanından mezun olan öğrencilerimiz oldukça geniş kariyer olanaklarına sahiptir. Reklamcılık alanına yönelen öğrencilerimiz reklam ajanslarında iş bulabilmektedir. Halkla ilişkiler ve iletişim uzmanı olarak çalışmak isteyen mezunlarımız ise çeşitli danışmanlık firmalarında, kamu kuruluşlarının basın ve halkla ilişkiler departmanlarında, özel işletmelerin pazarlama, halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim bölümlerinde çalışabilirler. İngilizce reklam ve halkla ilişkiler literatürüne hakim olan mezunlarımız için uluslararası reklam ajansları gözde iş yerlerinin başında yer almaktadır. Ajanslar, bankalar, büyük sanayi kuruluşları ve dış ticaret firmaları takip etmektedir.Genellikle kurumsal iletişim yönetmeni, metin yazarı, medya planlamacısı, halkla ilişkiler uzmanı, reklam direktörü gibi unvanlarla görev yapan mezunlarımız, lisansüstü programlara devam ederek akademik kariyer yapma olanağına da sahiptirler.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
İletişim Fakültesi
Çevik Uraz Merkezi, CU124
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2301
Fakülte E-posta: secretary-foc@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Bahar Taşeli Sakallı 
Bölüm Başkanı E-posta: btaseli@ciu.edu.tr
 

Son güncelleme: 26-12-2018