• UKÜ Online

Radyo ve Televizyon

Bölüm Hakkında 

Radyo-Televizyon Bölümü, enformasyon ve iletişim teknolojilerinin hızla değiştiği, yeni vizyon ve imaj teknolojilerinin yeni anlatı ve algılama yetileri gerektirdiği, iletişim alanında nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyacın her gün biraz daha artmakta olduğu günümüzde bu radikal dönüşümleri, kavrayabilen, uygulayabilen, hızla değişen iletişim teknolojilerine ve dünyaya adapte olabilecek, yaratıcı, analitik ve eleştirel bakış açısına sahip, toplumsal sorumluluk ve etik ilkelerin bilincinde bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bu amaçla hazırlanan ders programımızda, kuramsal bilgi birikimini derinleştiren derslerin yanı sıra, radyo ve televizyon alanlarında mesleki bilgilerin ve becerilerin kazandırıldığı dersler bulunmaktadır.   

Öğrencilerimiz Radyo-TV Bölümünde aldıkları eğitim sonunda, kuramsal bilgiler ile pratiği sentezleyebilen, projeler üretebilen, özgün ve analitik düşünebilme ve araştırma stratejileri geliştirebilen bireyler olarak profesyonel yaşamlarına başlamaktadır. 

Öğrencilerimizin uygulamalı derslerini pekiştirmek, profesyonel yaşamda deneyimlenmek ve sektörle bağlantı kurabilmek amacıyla, 20’şer günlük iki ayrı staj yapmaları öngörülmüştür.

  

Eğitim Olanakları

Bölümümüzde, konusunda uzman tam-zamanlı öğretim kadrosunun yanı sıra akademik çalışmalar sektörden gelen yarı zamanlı öğretim elemanları ile desteklenmekte ayrıca medya profesyoneller ve alanında tanınmış akademisyenler de konuk edilerek onların öğrencilerimizle ve araştırma-öğretim kadromuzla deneyimlerini paylaşma olanağı da sağlanmaktadır.

Öğrencilerimize asistan öğrenci olarak radyo ve televizyon stüdyolarımızda yayın, yapım-yönetim ve diğer teknik alanlarda çalışma olanağı sunulmaktadır. FM 107.2 Mhz. üzerinden dijital bir alt yapı ile kesintisiz yayın yapan Üniversitemizin radyosu CIU FM, öğrencilerimize radyo programcılığı, yayıncılık ve radyo istasyonu yönetimi konusunda pratik yapma olanağını sağlamaktadır. Radyoda görev almak isteyen öğrencilerimiz, diksiyon eğitimi alma imkânı da bulmaktadır. Bunların yanı sıra, öğrencilerimizin ders kapsamı içinde ya da ders dışındaki ürünleri desteklenmekte; ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımları teşvik edilmektedir.

  

Kariyer Alanları

Radyo, televizyon, sinema, reklamcılık, sosyal medya vb. alanlarından kurum ve kuruluşların gelişmesi, yerel ekonomik habercilik ve reklamcılık, iletişim kuruluşlarının gelişme ve ihtiyaçlarındaki artış, Radyo ve Televizyon Bölümümüzün hem önemli bir gereksinim ve işleve hizmet edeceğini hem de tüm bu alanlarda ülkemizin geleceğine önemli katkılarda bulunabileceğini göstermektedir.

Ders ve staj yükümlülüklerini başarıyla yerine getirerek bölümden mezun olanlar, başta radyo ve televizyon kurum ve kuruluşları olmak üzere, her türlü medya şirketinde ve yapım, yönetim ve tasarım alanlarında metin yazarı, senaryo yazarı, yapımcı, yönetmen, sunucu, kameraman, resim seçici, kurgu operatörü vb. olarak çalışabilmektedir. Ayrıca, mezunlarımız lisansüstü programlara devam ederek akademik kariyerlerine devam edebilmektedir.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
İletişim Fakültesi
Çevik Uraz Merkezi, CU124
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2301
Fakülte E-posta: secretary-foc@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Hikmet Seçim
Bölüm Başkanı E-posta: hsecim@ciu.edu.tr
 

 

Son güncelleme: 26-12-2018