• UKÜ Online

Görsel İletişim Tasarım

Bölüm Hakkında

Görsel İletişim Tasarımı çağın gerekleriyle birlikte ortaya çıkan, fotoğraftan videoya, reklam tasarımından oyun ve gazete tasarımına kadar farklı alanlara uzanabilen bir alandır. Bu farklı alanları kendi kavramsal çerçevesi içerisinde yoğurabilen bir özelliğe sahip olduğundan dolayı Görsel İletişim Tasarımı kitle iletişimi ve iletişim fakülteleri  içerisinde kendine has bir konuma sahiptir. Görsel İletişim Tasarımı, grafik tasarımın sınırlarını aşarak film tasarımına, TV Prodüksiyonuna, gazete tasarımına ve üretimine, hareketli grafiklere, 2 ve 3 boyutlu animasyon dünyasına kadar çok farklı kitle iletişim alanlarına uzanabilen zengin bir öğretim yelpazesi sunar. Kısaca Görsel İletişim Tasarımı Bölümü bilgilerini, fikirlerini, hatta hayallerini fotografik imgelerle, video görüntüleriyle, filmlerle anlatmayı seven, görselliğin, hareketin ve yeni şeylerin kendisini derinden etkileyen, yaratıcılık potansiyelini farklı alanlarda keşfetmek isteyenlerin bölümüdür.

 

Eğitim Olanakları 

Disiplinlerarası yaklaşımla sanat ve teknolojinin dengeli bir bileşiminden oluşan program, programın doğası gereği, ilgili diğer bilimsel disiplinlerden de destek almaktadır. Bölüm güncel estetik eğilimlerin ve iletişimin teorik temellerinin karşılıklı etkileşim içinde öğretildiği kuramsal derslerin yanı sıra öğrencilerin kendi yaratıcı potansiyellerini keşfedecekleri ve onları öğretim üyelerinin uzman yardımlarıyla daha da geliştirecekleri video üretimi, multimedya tasarımı, 2 ve 3 boyutlu grafik animasyon, kurgu ve jenerik grafiği, web tasarımı, modelleme ve maket tasarımı, görsel iletişim atölye uygulamaları gibi uygulamalı derslere de yoğun ağırlık vermektedir. Dersler uluslararası bir atmosfer içerisinde deneyimli akademisyenlerce İngilizce olarak yürütülmektedir. Edindikleri akıcı İngilizce bilgisi mezunlarımıza uluslararası ajanslarda ve medya kuruluşlarında bir avantaj sağlamaktadır.

 

Kariyer Alanları

Kuzey Kıbrıs’taki medya kuruluşları, ajanslar ve matbaalarla varolan iş birliği ile bölüm öğrencileri, eğitimleri sırasında gerçek iş hayatında deneyim kazanma şansına sahiptirler. Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde öğrenim görenler grafik tasarım öğreniminin yanı sıra kitle iletişim alanlarına da uzanabilen geniş kapsamlı bir öğrenim gördüklerinden dolayı mezuniyetleri sonrasında zengin bir kariyer alanıyla karşılaşırlar. Mezunlarımız edindikleri teknolojik bilgi ve yaratma becerileriyle başlıca şu alanlarda kariyer olanağı bulabilmektedirler:

• Web Tasarımı

• Animasyon

• İnteraktif Enformasyon Tasarımı

• Bilgisayar Destekli Grafik ve Multimedya Tasarımı

• Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

• Video ve Film Prodüksiyonu

• Özel Efekt Tasarımı

• Postprodüksiyon

• Reklam Ajanslarında Sanat Yönetmenliği ya da Yaratıcı Yönetmenlik

• Bilgisayar Yazılımları Ekran Düzenlemeleri

• Yerel, Bölgesel ve Ulusal TV’lerde Reji-Kurgu Üniteleri.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
İletişim Fakültesi
Çevik Uraz Merkezi, CU124
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2301
Fakülte E-posta: secretary-foc@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. Metin Çolak 
Bölüm Başkanı E-posta: mcolak@ciu.edu.tr
 

Son güncelleme: 26-12-2018