• UKÜ Online

Gazetecilik

Bölüm Hakkında

Bu bölümün temel ve ayırıcı özelliği, sektörle organik ilişkiler içinde uygulama ağırlıklı ve İngilizce dilinde bir program izlemesidir. Özelikle Kıbrıs Türk medya sektöründen gelen profesyonellerin de eğitim vermesiyle öğrenciler hem kuramsal bilgileri hem de gerçek yaşamdaki uygulamaları bir arada öğrenirler. Bu sayede geleceğin gazetecileri veya medya profesyonelleri sektör atmosferini soluyarak sektör uzmanlarının yanında haber yazma bilgi ve becerilerini pekiştirirler. Gazetecilik Bölümü öğretim elemanlarının sorumluluğunda faaliyet gösteren UKÜ Haber Ajansı da bölüm öğrencilerinin pratiklerini geliştirmeye yardımcı bir atölye gibi çalışır. Muhabir konumundaki öğrencilerin izlediği etkinlikler, çektikleri fotoğraflar, yaptıkları röportaj ve araştırmalar Ajans aracılığı ile medyaya servis edilir, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan üniversite gazetesinde de okuyucuya ulaşır. Uluslararası bir üniversite olmanın da bilinciyle iki dilde yayımlanan gazete (UKÜ Gazete, CIU Gazette) ve haber sitesi (ajans.ciu.edu.tr) için farklı kültürlerden öğrencilerin kaleme aldığı röportaj ve makaleler sayesinde bu kültürleri yakından tanıma fırsatı da elde edilir.

  

Eğitim Olanakları

Ders yılı içinde Kuzey Kıbrıs’taki ulusal gazete ve ajanslara ziyaretler düzenlenir, konularında uzman medya profesyonelleri yarı zamanlı olarak derslere katılır. Yazar, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, haber müdürü, sayfa tasarımcısı, fotoğrafçı ve fotoğraf editörü, muhabir gibi sektörde isim yapmış kişiler konferans, panel ve söyleşiler ile atölye çalışmaları için davet edilir. Bölümün en kapsamlı uygulama alanını haber ajansı ve gazete ile haber sitesi oluşturur. Ulusal medyaya gönderilen haberlere konu olan etkinliklerin günlük olarak izlenip hazırlanması, düzenlenmesi, redakte edilmesi, bunların gazete ve haber sitesi için yeniden düzenlenmesi ve haber sitesi ajans.ciu.edu.tr’de yayımlanması habercilik özelinde ve gazetecilik genelinde en önemli uygulama alanını kapsar.

 

Kariyer Alanları

Mezunlarımız; tüm medya kuruluşlarında, basın ve yayın organlarında, resmi ve özel kuruluşların basın ve halkla ilişkiler departmanlarında görev alabilmekte, üniversitelerde akademik kariyer yapabilmektedirler. Yazılı ve sözlü olarak İngilizce’yi akıcı bir şekilde kullanabildikleri için uluslararası ajanslarda ve medya kuruluşlarında da kolayca çalışabilmektedirler. Mezunlarımızın; haber muhabiri, spor muhabiri, ekonomi muhabiri, foto muhabiri, fotoğraf editörü, görsel yönetmen, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, haber müdürü, haber koordinatörü, yayın koordinatörü gibi başarıyla üstlenebileceği birçok unvan vardır. İyi gazeteciler; sade ve akıcı yazabilme, raporlayabilme ve editörlük yapabilme becerileriyle “dil”in ustalarıdırlar. Bu sayede reklamcılık, halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim direktörlüğü gibi mesleklerin de olmazsa olmazları arasında yer alırlar.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
İletişim Fakültesi
Çevik Uraz Merkezi, CU124
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2301
Fakülte E-posta: secretary-foc@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Jonathan Guy Stubbs 
Bölüm Başkanı E-posta: jstubbs@ciu.edu.tr
 

Son güncelleme: 26-12-2018