• UKÜ Online
Akademik

Hukuk

Bölüm Hakkında

Çağdaş, etkin ve interaktif eğitim alanında uzman, uluslararası düzeyde bilgi ve donanıma sahip öğretim üyeleri tarafından yürütülen eğitim İngilizce ve bilgisayar destekli eğitim programı Teorik derslerin yanında uygulamalı dersler. Ulusal ve uluslararası konferanslar, sempozyumlar Türk hukuku’nun yanı sıra Uluslararası hukuk ve Kıbrıs hukuku alanında uzmanlaşma Çok sayıda seçimlik derslerle mesleki birikimin ve uzmanlaşmanın sağlandığı bir eğitim programı. Hukuk Fakültesinin amacı, öğrencileri uzmanlaşmış hukuk alanında uzmanlaşmış bilgi ve tecrübe ile donatmaktır. Bu çerçevede, öğrencilere en yeni bilgileri kazandırmak, yazılı, ifade ve muhakeme becerilerini geliştirmeleri ve somut olaylara soyut kurallar uygulayabilme ve özel sorunlarını çözebilme konularında da bu hedeflerin önemli bir parçasıdır.

 

Eğitim Olanakları

Öğrencilerimiz Yargıtay ve Danıştay kararlarının da incelendiği pratik çalışmalarla uygulamaya hazırlanır. Tüm öğrenciler internet bağlantılı bilgisayarlar kullanmak suretiyle derslere ve pratik çalışmalara yönelik araştırma yapma olanağına sahiptir.

Öğrencilere araştırma yeteneği kazandırmak amacıyla ödevler verilerek, araştırma yaptırılacak ve sunumları değerlendirilecektir. Moot Court (sanal dava) uygulamaları mevcuttur. Öğrencilik döneminde adliyelerde duruşma izlenmesi için gerekli işbirliği yapılmakta olup, talep halinde staj çalışmaları için de işbirliği sağlanacaktır. İyi düzeyde yabancı dil bilen ve not ortalaması yüksek öğrenciler uluslararası örgütlere staj için gönderilecektir. Öğrencilerin bilgi ve donanımlarını arttırmak için düzenlenen ulusal/uluslararası panel ve konferanslar kitap haline getirilecek ve ilgi alanlarına göre kendilerine dağıtılacaktır.

 

Kariyer Alanları

Sadece hukuk Fakültesi mezunlarının yapabilecekleri meslekler:
Hakimlik ve savcılık Avukatlık Ulusal ve uluslararası şirketlerde hukuk danışmanlığı
Özel sektör ve kamu sektöründe hukuk müşavirliği Diğer kariyer alanları Öğretim Üyesi

Dışişleri Bakanlığı’nda istihdam olanakları İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nda müfettişlik Kaymakamlık ve Valilik, Emniyet Müdürlüğü,Bürokratlık Nato, Avrupa Konseyi, BM Teşkilatı, IMF gibi pek çok uluslararası teşkilatta görevler Uluslararası İlişkiler Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi mezunlarının ve sosyal bilimler alanında diploma sahibi mezunların yapabilecekleri pek çok mesleği yapma imkanı sağlamaktadır.

 

İletişim

Hukuk Fakültesi

Sanat ve Sosyal Bilimler Merkezi, B102

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey 

Tel: +90 392 671 1111 (dahili 2351)

Faks: +90 392 671 1142

Fakülte E-posta: secretary-fol@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı E-posta:  cozel@ciu.edu.tr 

  

 

Son güncelleme: 11-01-2018