• UKÜ Online

İç Mimarlık

İç Mimarlık Bölümünde okumak istiyorum çünkü…

Hayal gücümü zorlayabilen, yaşadığım mekânlara farklı gözle bakabilen ve kendi tasarımım ile bir insanın hayatında fark yaratabilmenin sorumluluğunu, bir mesleği yaşam biçimi yapabilmenin farklılığını ve mutluluğunu yaşamak istiyorum.  Yaratıcılık, insanın doğasında var. İç mimarlık, bu yaratıcılığı gerçek dünyada izler bırakacak şekilde ortaya koyabilmenin, karşınızdaki insanı anlayarak onun yaşamına dokunabilmenin en güzel yollarından biri…

Eğitimin İçeriği

İç mimar olmak isteyen öğrenciler için renkli, canlı, özgür ve keşif içeren bir dünyanın kapısı aralanır bu eğitimde. Bir mekânı yeniden şekillendirmek için başlanan bu yolculukta konuttan sinemaya, konser salonundan havaalanına kadar pek çok farklı mekânın hikâyesi oluşturulur; aydınlatmalar, mobilyalar, malzemeler, kullanıcıyı rahatlatacak detaylar, temel tasarım öğeleri, estetik öğeler araştırılır, seçilir ve yerleştirilir. Oluşturulan bu hikâyenin anlatımı için  çeşitli çizim dersleri, yapı dersleri,  tasarım kültürü ve tarihi dersleri verilir. Farklı proje konuları ile tasarım becerileri arttırılır. Stüdyo ortamı, bu seçimlerin paylaşılması, tartışılması ve 3. boyuta aktarılması için uygun ortamları oluşturur. Böylelikle iç mimarlık öğrencisi, insan psikolojisini bilir, insan ihtiyaçlarını rahatlıkla değerlendirebilir…

Kariyer olanakları nelerdir?

İç mimarlık bölümü mezunları farklı tasarım disiplinleriyle birlikte çalışmak için gerekli alt yapı ile mezun olurlar. Mimarlık ofislerinde iç mekân düzenlemeleri konusunda mimarlar ile çalışabilir, iç mimarlık ofislerinde iç mekân tasarımı üzerine yoğunlaşabilirler. Kendi ofislerini kurabilir; inşaat, mobilya, mağazacılık sektörlerinde gerek tasarım, gerekse pazarlama alanlarında kendilerini geliştirebilirler. Tarihi yapıların yeniden canlanması konusunda yaratıcılıklarını gösterebilirler. Aldıkları mobilya ve deneysel tasarım dersleri onlara vitrin, sahne ve görsel şov dünyasının mekânlarını tasarlama şansı verir.

Bir iç mimar insan faktörünü iyi bildiği için yaratıcılığın her yönünde insan ilişkilerini ve psikolojisini doğru kullanarak  ilerleyip kariyer yapabilir. Bunların dışında akademik alanda ilerleme olanakları her zaman vardır.

Kısaca İç Mimarlık Bölümü

İç mimarlığı, içinde yaşadığımız mekânları canlı ve özgün tutan, günümüzün tüm teknolojik olanaklarını estetik ile birleştirip keyif alacağımız ortamları oluşturan tasarım dalı olarak düşünebiliriz.

Renkler, malzemeler, detaylar ve teknolojinin sunduğu her olanak tasarımcının elinde şekillenir ve kullanıcının isteklerine göre mekânlar oluşur. Bu süreç, hem özgürlüğün, hem yeni deneyimlerin, hem de tecrübenin birlikteliğini sergiler…

İç mimarlık bölümü, farklı disiplinleri tanıma ve birlikte çalışma şansını iyi kullanabilen, sosyalleşmeye olanak sağlayan bir bölümdür.

Araştırma ve Uygulamalar

İç Mimarlık bölümü lisans öğrencileri dersleri bağlamında iç mimarlık mesleki bilgilerini geliştiren akademik araştırmaları yapabilir. Özellikle İç Mimarlık tasarım projesi derslerinde pek çok mevcut yapının iç mekân tasarımı ve dekorasyonunu gerçek işverenlerin oluşturduğu programlar dâhilinde çalışabilirler. Ayrıca,  İç Mimarlık bölümünden bir öğretim üyesi yürütücülüğünde halen sürmekte olan TÜBİTAK 1001 araştırma projesi gibi bilimsel ve teknik araştırmalar kapsamında lisans öğrencilerinin gerçek bir akademik araştırmaya katılmaları için fırsatlar da yaratılmaktadır. 

Kısa Sözler...

Doç. Dr. Sevinç Kurt, İç Mimarlık Bölüm Başkanı

İç mekân tasarımı kısaca iç mekân yaratma sanatsal becerisi olarak tanımlanabilir. Bu yaratım sürecinde bazı fiziksel ve teknik esaslar ile insanların kültürel ihtiyaçları dikkate alınır. Böylece üç boyutlu kullanışlı sanat olarak iç mimarlık, estetik, pragmatik, psikolojik, duygusal, entelektüel ve sosyal nitelikleri mekân konforu elde etmek için yorumlar.

Necati YAVUZ, İç Mimarlık Öğrencisi

Geçmiş zamanlarda kullanıcılar yaşadıkları mekânları, kendi fikirlerine göre oluşturarak bir hobiye dönüştürmüşlerdi. Günümüzde bu düşünce geliştirilmiş ve bir mekân kurgulanırken sadece görsel algı bakımından değil aynı zamanda işlev ve estetik bakımlarından da yaratıcılığın kullanılmasını gerektiren tanımlı bir mekân olabilmesi için iç mimarla birlikte çalışmanın bilincine varılmıştır.

Akademik Program