• UKÜ Online

İç Mimarlık

Bölüm Hakkında

İç Mimarlık programın amacı, iç mekân tasarım süreci bağlamında öğrencileri, bireyin yaşam kalitesini yükseltecek, sosyal çevrenin verimliliğini arttıracak, kamunun sağlık, güvenlik ve refahını koruyacak alanlar yaratmaya özendirmek; tasarım temellerine, gözlem ve araştırmaya, mekânsal gelişime ve mekânın sosyal yönlerine kapsamlı vurgular yapan bir tasarım sürecinde, bireysel ve işbirlikçi problem çözüm stratejileri yoluyla kuram ve uygulamayı bütünleştirmektir. Bölüm, iç mimarlıktaki çağdaş eğilimlerin ve yeni teknolojik göstergelerin farkında olma bilinciyle, mesleğin sanat, teknoloji ve insani yönleri arasında bir denge sağlamayı amaçlamıştır. Lisans eğitimi süresince öğrencilerin uygulamada başarılı olabilecek bilgi ve deneyimi elde etmesi hedeflenmiştir. Bulunduğu coğrafyanın ve evrensel değerlerin önemini fark ederek ve çok yönlü bir tasarımcı kimliği geliştirerek hem bugünün hem de geleceğin sanatsal ve tasarımsal konularında yetkinlik sergilemek ve sorumluluk bilinci ile toplumsal ve mesleki görevlerine odaklanmak programın vizyonu dâhilindedir.

 

Eğitim Olanakları

İç Mimarlık Bölümünün akademik kadrosunda 8 tam zamanlı akademik personel ders vermektedir. Buna ek olarak 2 yarı zamanlı öğretim elemanı ve 1 araştırma görevlisi de bölüm derslerine destek vermektedir. Bölümün kullanımında 12 adet sınıf ve 10 adet stüdyo bulunmaktadır. Sınıflar beyaz tahta ve projektör donanımlıdır. Tüm sınıflarda ısıtma ve soğutma için klima mevcuttur. Sınıf ve stüdyolara ek olarak bölümde toplam 5 tane atölye bulunmaktadır bunlar; Maket Atölyesi, Fotoğraf Stüdyosu, Malzeme Atölyesi, Serigrafi Atölyesi, 3 Boyutlu Baskılama ve Tarama Stüdyosudur. Fakültede bulunan giriş holü ve koridorlar sergi mekanları olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında UKÜ Kütüphane binasının giriş galerisi de sergi mekânı olarak kullanılmaktadır. İç Mimarlık programı ile ilişkili olarak UKÜ Kütüphanesinde 3899 adet yayın mevcuttur.

 

Kariyer Alanları

İç Mimarlık Bölümü mezunları farklı tasarım disiplinleriyle birlikte çalışmak için gerekli alt yapı ile mezun olurlar. Mimarlık ofislerinde iç mekân düzenlemeleri konusunda mimarlar ile çalışabilir, iç mimarlık ofislerinde iç mekân tasarımı üzerine yoğunlaşabilirler. Kendi ofislerini kurabilir; inşaat, mobilya, mağazacılık sektörlerinde gerek tasarım, gerekse pazarlama alanlarında kendilerini geliştirebilirler. Tarihi yapıların yeniden canlanması konusunda yaratıcılıklarını gösterebilirler. Aldıkları mobilya ve deneysel tasarım dersleri onlara vitrin, sahne ve görsel şov dünyasının mekânlarını tasarlama şansı verir. Bir iç mimar insan faktörünü iyi bildiği için yaratıcılığın her yönünde insan ilişkilerini ve psikolojisini doğru kullanarak  ilerleyip kariyer yapabilir. Bunların dışında akademik alanda ilerleme olanakları her zaman vardır.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Sanat ve Sosyal Bilimler Merkezi, AS217
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2101
Fakülte E-posta: secretary-ffa@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. Sevinç Kurt
Bölüm Başkanı E-posta: skurt@ciu.edu.tr
 

Son güncelleme: 26-12-2018