• UKÜ Online

Psikoloji

Bölüm Hakkında

Psikoloji Bölümü 2010 yılında Fen-Edebiyat Fakültesinin çatısı altında kurulmuştur. İlk üç yıl içinde, lisans programı sadece İngilizce olarak sürdürülmüş. 2013 yılında ise Türkçe akademik programımız, hızla büyüyen ve bu alanda çalışmayı tercih eden psikolog adaylarını eğitmeye başlamıştır. 2016 yılında İngilizce Psikoloji Bölümü ilk mezunlarını vermiştir. Psikoloji lisans programının amacı; genel psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, deneysel psikoloji, endüstriyel psikoloji, bilişsel psikoloji ve klinik psikoloji gibi psikolojinin alt alanlarıyla ilgili temel psikoloji bilgilerini vermeyi, bilimsel düşünme becerisi kazandırmayı, akademik araştırma tekniklerini öğretmeyi, mesleki etik ilkelere bağlı kalarak uygulama alanlarında öz saygısı ve iletişim becerileri gelişmiş psikologlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Psikoloji lisans programızın eğitim süresi, İngilizce bölümümüz için hazırlık dâhil 5 yıl olmakla beraber, Türkçe bölümümüz için 4 yıldır. Sürekli değişen ve gelişen bölümüz 6 Aralık 2017 tarihinde FEDEK akreditasyon kurulunun yaptığı incelemeler sonucunda 5 yıl süresince akredite edilmiştir.

 

Eğitim Olanakları

Psikoloji Bölümü, yüksek kaliteli araştırma, öğretim ve hizmet aracılığıyla psikoloji bilimini ilerletmek için çalışmaktadır. UKÜ Psikoloji Bölümü 2 Profesör, 1 Doçent, 4 Yardımcı Doçent ve 4 Öğretim Görevlisini bünyesinde barındırmaktadır. Teorik derslerin yanı sıra nöropsikoloji laboratuvarında dikkat, algı, bellek gibi bilişsel süreçler ve nöropsikolojik değerlendirme konuları üzerinde uygulamalı olarak eğitim verilmektedir. UKÜ Psikoloji Kulübü ve TPÖÇG ortak çalışmalarıyla öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlemektedir. UKÜ Psikoloji Bölümü uluslararası bir bölüm olduğu için birçok yabancı psikoloji öğrencisine ev sahipliği yaparak kültürel anlamda zengin bir ortam sunmaktadır. Bunun yanında UKÜ kütüphanesinin sunduğu elektronik veri tabanlarına erişim hizmeti, öğrencilerin akademik çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Öğrenciler, düzenlenen birçok konferans ve seminerlerin yanı sıra deneysel çalışmalara veya alan araştırmalarına uygulamalı olarak katılarak seçecekleri yüksek lisans programı için hazır bir şekilde mezun olmaktadırlar.

 

Kariyer Alanları

Psikoloji mezunları insanın olduğu her çalışma alanında görev alabilirler. Psikologlar; Sağlık Bakanlığına bağlı olarak devlet hastaneleri ya da araştırma hastanelerinde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel danışmanlık merkezlerinde, toplum ruh sağlığı merkezlerinde, Adalet Bakanlığına bağlı olarak adliyelerde, cezaevlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak çocuk esirgeme kurumlarında, huzurevlerinde, kadınma sığınma evlerinde psikolog olarak çalışabildikleri gibi ayrıca kreş, ana sınıfı, dershaneler ve özel okullarda psikolojik danışman ya da psikolog olarak görev alabilirler. Yüksek lisans ve doktora yaptıktan sonra psikolojinin alt dallarından birinde uzmanlık alıp çeşitli akademik kurumlarda araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisi olabilirler. Ayrıca olarak psikologlar araştırma şirketlerinde, reklamcılık sektöründe, şirketlerin halkla ilişkiler birimlerinde ya da insan kaynakları bölümlerinde çalışabilirler.

 

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Fen-Edebiyat Fakültesi
Eğitim ve İnsani Bilimler Merkezi, EH113
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2601
Fakülte E-posta: secretary-fas@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Oya Somer
Bölüm Başkanı E-posta: osomer@ciu.edu.tr
 

Son güncelleme: 23-01-2019