• UKÜ Online
Akademik

You are here

Resim-İş Öğretmenliği

Resim-İş Öğretmeni olmak istiyorum çünkü…

Güzellik  beni  heyecanlandırıyor. Düşüncelerimi, gördüklerimi, hissettiklerimi çizgi ,renk ve biçimlerle anlatmak istiyorum. Bu şekilde insanlarla iletişim kurmayı hayal ediyorum. Sanatın insanları daha mutlu, barışçı ve anlayışlı olmalarının en etkin güç olduğuna inanıyorum. Estetik değerlerin küçük yaşlardaki  çocuklara aşılanması,onlara sanatın üstün rolünü  anlatarak değişik şekillerde sanatsal çalışmaları yapmalarını öğretmek için yaratıcı yönümü geliştirerek  resim –iş öğretmeni olmak istiyorum.

Eğitimin İçeriği

Dört yıllık eğitim boyunca öğrenciler antik çağdan günümüze kadar  var olan tüm sanat ekolleriyle tanışır, kuramlar arası ilişki ve çelişkileri tartışırlar. Temel sanat eğitimi uygulamalarında öğrenciler tasarım eleman ve ilkelerini, sanat kuram ve kavramlarını öğrenerek, çeşitli tasarımlar geliştirme imkanına  sahip olurlar. Çizim tekniklerini  ,gözlemleme yöntemlerini  de daha belirli seviyeye getirerek  düşüncelerini  en etkin şekilde ifade edebilecekler. Eğitim, öğrencilerin bilimsel ve sanatsal yeteneklerinin gelişmesi atölye dışında, doğal  mekanlarda gezi ve gözlemler sürecinde yapılan çalışmalarla desteklenir. Aynı zamanda öğrenciler 4 yıl boyunca orta eğitim kurumlarında uygulama yapmaktadırlar.

Kariyer olanakları nelerdir?

Resim-İş bölümü mezunları, devlet ve özel okullarda resim, grafik, resim-iş  öğretmenliği yapabilirler. Kendilerini farklı sanat alanlarına yönlendirerek, sanat danışmanlığı, sergi kuratörlüğü yapabilirler. Heykel, seramik, grafik, fotoğraf alanlarında ve reklam ajanslarında çalışabilirler. Kariyerlerine serbest ressam  olarak da devam edebilir veya lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademisyen olabilirler.

Kısaca Resim-İş Öğretmenliği

Resim-İş  Öğretmenliği  bölümünün amacı  görsel yeteneklerini geliştirerek yaratıcılığını kullanabilen, çizim ve renklerle kendini açık  ve net biçimde ifade ederek çevresiyle iletişim kurabilen, sanatı seven ve sevdiren, onun evrensel değerlerini anlayan ve anlatabilen resim öğretmenleri yetiştirmektir.

Sanat eğitiminin temel kural ve kavramları, teknik ve yöntemleri çeşitli atölyelerde uygulamalı olarak aktarılırken çağdaş, deneysel eğitim programı takip edilmektedir.

Araştırma ve Uygulamalar

Resim-İş Öğretmenliği Bölümünde teorik dersler yanında atölyelerde çeşitli uygulamalı çalışmalar da yapılmaktadır. Öğrencilerin bölüm tarafından davet edilen tanınmış sanatçıların konferans ve atölye çalışmalarına, açılan sergilere katılmaları ders programı çerçevesinde zorunludur.

Başarılı öğrencilerin yurt dışında düzenlenen  sanatsal  faaliyetlerde yer alması da bölüm tarafından desteklenmektedir.

Kısa Sözler…

 

Prof.Dr. Vüsal BAĞIROV, Öğretim Üyesi

Kültürün önemli bir ögesi olan sanat, insanın kişiliğini kurar, tamamlar ve yaşam sevincini pekiştirir. Ruhsal dünyamızı besleyerek daha dengeli olmamızı sağlar. Sanat dersleri, diğer derslerden farklılıklar gösterdiğinden, öğrenciler tarafından daha çok sevilir ve ilgi duyulur. Bu derler öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirir ve kendilerini kanıtlayabilirler. Yaratıcılıklarını geliştirir, kendilerini kanıtlayabilirler. İyi bir sanat eğitimi alan öğrenci mutlu olur. Başarılı sanat öğretmenleri de, öğrencide merak, heves ve gelişme hırsını ateşlerler. Amacımız, sanat ve tasarım çalışmalarında farklı sanat tekniklerle sanatsal ilkeleri öğrencilerimize kazandırmaktır.

Doç.Dr.Vefa TEZCAN, Bölüm Başkanı

“Sanat ölümsüzdür. İnsanın ölümle mücadelesinin simgesidir. Hayatın ve varoluşun güç kaynağıdır. Bizleri arındıran, heyecanlandıran, düşünmeye ve yaratmaya davet eden, güzelliği fark edebilmemizi sağlayan unsurdur.  Bu sevgiyi gelecek nesillere aşılamak, onları küçük yaşlardan itibaren güzellik ve yaratıcılığa yönlendirmek, yeteneklerini keşfetmek ve doğru yolda ilerlemelerine yardımcı olmak gerekmektedir.”

 Sevay ŞAŞMAZ , Bölüm Öğrencisi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinin sağlamış olduğu imkanlar, eğitimdeki yenlikçi bakış açısı, hocalarımızın bizimle olan samimi diyaloğu ve aynı zamanda disiplinli ve profesyönelce yaklaşımları sonucunda  bölüm atölyesinde kendimi evimde gibi özgür hissediyorum . Bu yüzden Resim-İş Öğretmenliği Bölümü için Uluslararası Kıbrıs Üniversitesindeyim.

Akademik Program

Son güncelleme: 24-01-2018