• UKÜ Online

Bilgisayar Mühendisliği

Programın Amacı:

Belirli bir konuda uzmanlaşıp bu konu üzerinde bilimsel çalışmalar yapabilecek, yaptığı çalışmalarla literatüre katkıda bulunubilecek araştırmacı akademisyenler yetiştirmektir. Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı’ndan mezun olan bireylerin, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği bölümlerinde dersler veremesi hedeflenmektir. Ayrıca, mezunların araştırma projelerinde yönetici ve araştırmacı olarak çalışabilmesi diğer amaçlar arasındadır.

Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı’na devam eden öğrenciler, Bilgisayar Mühendisliği’nin semantik web, bilgisayar ağları, bilgi arama, sinyal işleme, robotlar, örüntü tanıma, mobil ve gömülü sistemler konularında çalışma yapma şansına sahip olacaktır.

Programa kayıt olan bir öğrenci alması gereken dersleri tamamladıktan sonra, literatüre katkısı olacak bir doktora tezi hazırlayacaktır. Doktora tezine başlanabilmesi için yeterlilik sınavında başarlı olunması ve araştırma konusunda bir seminer verilmesi gerekmektedir. Doktora eğitimi sırasında yapılan çalışmalar, SCI veya SCI-exp tarafından taranan bir dergide yayımlandıktan sonra doktora adayları mezuniyete hak kazanırlar.

Akademik Program için tıklayınız.