• UKÜ Online
Aileler

You are here

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

Çeşitli medeniyetlerle kültürel zenginleşmiş tarihi doku ve doğal güzelliklerinin yanısıra gerçek bir eğitim adası olan Kıbrıs’ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti ülke için yaşamsal bir anlam ifade eden yüksek öğrenim alanına her türlü desteği vermektedir. Kıbrıs’ta, eğitim sektörünün her geçen gün hızla gelişmesinin bir sonucu olarak, ulaşım yolları çeşitlendirilmiş ve alternatif hizmetler uygulamaya konulmuştur. 

Coğrafi Konum

Kıbrıs, 9.251 kmlik alanı ile Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adasıdır ve Akdenizin kuzeydoğusunda bulunur. Kuzeyinde Türkiye, doğusunda Suriye ve Lübnan, güneyinde İsrail ve Mısır, batısında ise Rodos ve Girit bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 300.000’dir. KKTC’de beş ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele’dir. KKTC’nin başkenti Lefkoşa’dır.

Tarihi

Ada 1489’da Venedikliler’in adayı alışına kadar Luzinyanlar’ın yönetimi altında kalmıştır. 1571- 1878 yılları arasında hüküm süren Osmanlılar daha sonra Ada’yı İngiliz yönetimine kiralamıştır. 1960 yılında Kıbrıslı Türk ve Rum federasyonu ile kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulmasının ardından gelişen olaylar sonrasında 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.

İklim Koşulları

Yılın en az 300 günü güneşli ve açık geçen hava koşulları ve ılıman iklim özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığı, eğitim için ideal bir ortam sağlamaktadır. Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm’dir. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişkenlik gösterir. KKTC, Akdeniz’de artık zor bulunan temiz plajlara sahiptir. Yüzücüler, su sporu meraklıları ve dalış tutkunları için farklı kıyı şeritleri ve imkanları vardır. Gazimağusa ile Boğaz arasında kalan doğudaki kıyı şeridinde “altın kumsal” olarak nitelendirilen kumsallar 24 kilometre uzunluğa kadar varmaktadır. Kuzey’de Girne’nin her iki tarafında da değişik su sporlarının yapıldığı irili-ufaklı pek çok uygun sahil ve plaj bulunmaktadır. Bunların yanı sıra gözlerden uzak koylar 32 kilometre boyunca manzarayı süslemektedir.

Elektrik

KKTC’de üç girişli prizler kullanılmaktadır. Tüm marketlerde üçlü girişi ikili girişe çeviren adaptörler kolaylıkla temin edilmektedir. 220/240 Volts A/C. 50 Hz

Trafik

Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı soldandır ve trafik işaretleri uluslararasıdır. Adaya giriş yapacak araçların Kuzey Kıbrıs’ta geçerli bir sigorta yaptırmaları gerekmektedir.

Önemli Telefonlar

Polis: 155

İlk Yardım: 112

Yangın: 199

Orman Yangını: 177

Ercan Hava Limanı: 0 392 231 46 50

Kuzey Kıbrıs ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Son güncelleme: 27-03-2019